Szef naczelnego organu Unii Europejskiej Charles Michel wyraził przekonanie, że Ukraina zostanie oficjalnym kandydatem do wspólnoty.

Michel wystąpił w czwartek krótko w Brukseli wobec dziennikarzy, przed spotkaniem z przywództwami państw Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa. Także w czwartek ma odbyć się posiedzenie samej Rady Europejskiej, najważniejszego organu UE określającego główne kierunki polityki wspólnoty, składającego się z przywódców państw członkowskich.

 

“To decydujący moment dla Unii Europejskiej. Dokonamy dziś geopolitycznego wyboru. Jestem pewny, że nadamy dziś status kandydata Ukrainie, Mołdawii i wyrazimy jasną, silną europejską perspektywę dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii” – powiedział szef Rady Europejskiej.

“Dzisiejszego ranka jest także ważne spotkanie z liderami Bałkanów Zachodnich. To bardzo ważny moment” – uznał Michel, który mówił o “energetyzacji” relacji między państwami tego regionu a Unią Europejską. Chce on wysłania “bardzo jasnego i silnego przesłania” państwom bałkańskim aspirującym do eurointegracji.

W kontekście tym wspomniał o bułgarskim wecie wobec rozmów integracyjnych z Macedonią Północną. Michel powołał się na propozycję francuskiej Prezydencji. “Szybkie rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną jest dla nas najwyższym priorytetem” – zadeklarował polityk.

Michel mówił również o Bośni i Hercegowinie wyrażając troskę o funkcjonowanie instytucji państwa pogrążonego w sporze dwóch składających się na nią części reprezentujących Serbów oraz muzułmańskich Boszniaków z Chorwatami.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply