Ambasador Niemiec przy UE Michael Clauss wezwał przyszły niemiecki rząd do zwrócenia większej uwagi na politykę europejską. Ostrzegł też  przed polexitem oraz sporem o politykę migracyjną.

Jego zdaniem orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego dot. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym doprowadziło do „poważnej eskalacji” konfliktu na linii polski rząd – KE. “Komisja Europejska wstrzymała wypłatę Polsce 37 mld euro z Funduszu Odbudowy ” – napisał dyplomata w liście do niemieckiego resortu spraw zagranicznych, cytowanym przez portal Deutsche Welle w sobotę. Dyplomata uważa, że “niekontrolowana dynamika” sporu może doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

Clauss napisał do niemieckiego MSZ, że władze Polski grożą zablokowaniem innych ważnych unijnych projektów. Jego zdaniem zachowanie Polski wstrząsa „fundamentami UE” i jest „nie do przyjęcia”.

Ambasador Niemiec przy UE jest zdania, że poważny konflikt dotyczy także polityki migracyjnej. Z powodu aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, temat ten może być przedmiotem dyskusji na szczycie UE. W jego opinii przedmiotem sporu nie są pieniądze, lecz polityczna kwestia, czy UE ma zamknąć się na imigrantów, czy też “pozostać z zasady otwartą. Nie widać rozwiązania” – pisze dyplomata.

Oglądaj także: Mecenas Nikodem Bernaciak: Działania UE mają charakter pozatraktatowy [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany w wyemitowanej we wtorek rozmowie w Polskim Radiu24, czy w związku z tym, że Krajowy Plan Odbudowy nadal nie jest zaakceptowany przez Komisję Europejską, Polska może zawetować unijny pakiet „Fit for 55”. Kaczyński zaznaczył, że nie chce w tej chwili rozstrzygać, lecz „na pewno tego rodzaju opcja też wchodzi w grę”. Wskazał, że należy brać pod uwagę, że ze wszystkich krajów UE, Polska znajdowała się na starcie w najgorszej sytuacji

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply