Unia Europejska planuje przeszkolić do 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy w ramach tworzonej nowej misji szkoleniowej – poinformował w poniedziałek portal Der Spiegel.

Jak poinformował w poniedziałek portal Der Spiegel, Unia Europejska planuje przeszkolić do 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy w ramach tworzonej nowej misji szkoleniowej. Państwa członkowskie UE zgodziły się na to na poziomie roboczym.

Plany misji, które pod koniec sierpnia zaproponował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, mają zostać ustalone w połowie października. Według dyplomatów unijnych wtedy wszystko może potoczyć się bardzo szybko.

Zobacz też: Hiszpania będzie szkolić ukraińskie wojsko

Jeśli UE zatwierdzi misję, która zostanie nazwana „Misja Pomocy Wojskowej Unii Europejskiej” lub w skrócie EUMAM, działania poszczególnych państw zostaną połączone, co poprawi koordynację. Pojawiły się spory dotyczące szczegółów planowania misji. Polska zaproponowała utworzenie swego rodzaju centralnego obozu szkoleniowego dla Ukraińców w pobliżu granicy z Ukrainą. Polskie wojsko miałoby tam szkolić całe grupy bojowe aż do batalionu.

Niemcy nie zgadzają się na tą propozycję. Bundeswehra uważa, że utworzenie dużego obozu szkoleniowego tylko w Polsce zajmie dużo czasu i że taki obóz powinien być starannie chroniony przed ewentualnym szpiegostwem rosyjskich służb specjalnych, a także przed ewentualnymi atakami czy sabotażem. Przekonywano, że Rosja obserwowała szkolenie ukraińskich żołnierzy w Wildflexen przy pomocy dronów.

W rezultacie na poziomie roboczym znaleziono kompromis. Zakłada się, że Polacy stworzą coś w rodzaju małej kwatery głównej i otrzymają na to unijne fundusze. Zamiast centralnego obozu szkoleniowego w krajach członkowskich UE zorganizowane będą osobne kursy.

Zobacz też: Reznikow: Ukraińcy szkolą się na systemach NASAMS

Ostateczne szczegóły misji EUMAM mają zostać uzgodnione w Brukseli w przyszłym tygodniu. Wtedy decyzja o projekcie powinna zapaść na kolejnym oficjalnym posiedzeniu Rady UE 17 października.

Kresy.pl/Der Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply