Reznikow: Ukraińcy szkolą się na systemach NASAMS

Ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie na systemach obrony powietrznej NASAMS – poinformował w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Jak poinformował w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w komentarzu dla portalu Hromadske, ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie na systemach obrony powietrznej NASAMS

Podkreślił, że Ukraina nie otrzymała jeszcze tych systemów.

Minister zdementował informacje rozpowszechniane przez szereg mediów, powołując się na wywiad z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Ukraina ma już systemy obrony powietrznej NASAMS.

Reznikow zauważył, że prezydent komunikował się z zagranicznymi dziennikarzami i z tego powodu niektóre media miały trudności z tłumaczeniem na język ukraiński.

“Prezydent Zełenski miał na myśli, że nastąpiła fundamentalna zmiana, podjęto decyzję o wyposażeniu Ukrainy w systemy NASAMS. Ale na Ukrainie jeszcze nie są i nie mogą być, ponieważ nasi ludzie są szkoleni. Ci, którzy będą operatorami. To samo dotyczy niemieckiego systemu obrony powietrznej Iris-T” – powiedział Reznikow.

Szef resortu obrony dodał, że dostawy systemów NASAMS na Ukrainę będą odbywać się zgodnie z harmonogramem.

Jak informowaliśmy, rzecznik Departamentu Obrony USA Patrick Ryder ogłosił, że pierwsze dwie baterie przeciwlotniczych systemów rakietowych NASAMS zostaną przekazane na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

“Oczekuje się, że dwa kompleksy NASAMS zostaną dostarczone (na Ukrainie) w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Te systemy obronne jeszcze bardziej wzmocnią obronę Ukrainy przed zagrożeniami z powietrza” – powiedział rzecznik Pentagonu.

Ogłoszony niedawno kontrakt dla koncernu Raytheon na systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wart ponad 182 mln dol., obejmuje dwie baterie, których zakup zapowiedziano w ramach trzeciego pakietu pomocy wojskowej.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. Pentagon podpisał kontrakt z firmą Raytheon na produkcję systemów rakietowych ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia logistycznego. Warte ponad 182 mln dolarów zamówienie ma zostać zrealizowane w całości do sierpnia 2024 roku. Finansowanie zostaje zapewnione poprzez środki z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Jak wyjaśnia strona amerykańska, umowa dotycząca NASAMS to rodzaj kontraltu, w którym wyznaczona kwota nie może zostać przekroczona – kwota ponad 182 mln dolarów to cena maksymalna. Składają się na nią rekompensata dla wykonawcy za faktycznie poniesione koszty plus stała opłata.

Cytowany w komunikacie William A. LaPlante, podsekretarz obrony USA ds. pozyskiwania uzbrojenia zaznaczył, że NASAMS to sprawdzone systemy, które „naprawdę zmienią pole bitwy” na Ukrainie.

Kresy.pl/Hromadske

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply