Armia hiszpańska włączy się w proces szkolenia ukraińskiego wojska, ale zrobi to na swoim terytorium – poinformował w piątek portal El Mundo.

Jak poinformował w piątek portal El Mundo, armia hiszpańska włączy się w proces szkolenia ukraińskiego wojska, ale zrobi to na swoim terytorium.

„Hiszpania od tygodni przygotowywała się do przybycia ukraińskich kontyngentów wojskowych, które przejdą ćwiczenia w naszym kraju” – czytamy w hiszpańskich mediach.

Szkolenie ma się odbyć w Saragossie. Należy przypomnieć, że niedawno Hiszpania wysłała Ukrainie samolot z amunicją do systemów artyleryjskich dużego kalibru.

Była to piąta dostawa broni dla Kijowa z Madrytu w ciągu ostatnich kilku dni.

Przypomnijmy, że według wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu, ukraińscy żołnierze, którzy w czerwcu br. zatopili rosyjski okręt przy użyciu rakiet przeciwokrętowych Harpoon, zainstalowanych na ciężarówkach, zostali wcześniej przeszkoleni przez USA.

W środę Bill LaPlante, podsekretarz obrony USA ds. zakupów broni powiedział podczas panelu dyskusyjnego, że Ukraińcy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi systemu rakietowego Harpoon na przełomie maja i czerwca tego roku. Miało to miejsce w weekend, gdy w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest tzw. Memorial Day.

Podsekretarz obrony USA powiedział, że w tym przypadku użyto systemów Harpoon, dostarczonych na Ukrainę i, w ramach eksperymentu, zainstalowanych na ciężarówkach z płaskim tyłem (ang. flatbed truck).

– (…) sprowadziliśmy Ukraińców, żeby na tym poćwiczyli w ciągu weekendu Memorial Day (…), a w następnym tygodniu dwa rosyjskie statki zostały tymi Harpoonami zatopione – powiedział LaPlante. – To jest niesamowita innowacja, o której nie mówimy odpowiednio dużo.

Kresy.pl/El Mundo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply