Hiszpania wysłała Ukrainie system obrony powietrznej, amunicję i pojazdy opancerzone.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, ministerstwo obrony Hiszpanii poinformowało w piątek o przekazaniu Ukrainie pomocy wojskowej w postaci około 20 pojazdów opancerzonych, 75 palet z amunicją artyleryjską, pełnej baterii przeciwlotniczej a także 1 tys. ton oleju napędowego o wartości szacowanej na 2,5 miliona euro.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zarówno pojazdy opancerzone, jak i amunicja, są już w rękach ukraińskich władz.

PRZECZYTAJ: Media: Hiszpania rozpoczęła dostawy M113 dla Ukrainy

Hiszpania wyśle też Ukrainie we wrześniu „na pilne zamówienie” 30 tys. zimowych mundurów wojskowych, 15,6 tys. kurtek, 15 tys. ubrań i kilka tysięcy sztuk odzieży dodatkowej.

Hiszpania wyszkoli też ukraińskich żołnierzy w obsłudze baterii przeciwlotniczej, a także przeprowadzi szkolenia dla personelu ukraińskich sił powietrznych „w kraju sojuszniczym”, którego nazwy nie podano.

Ambasador Ukrainy w Hiszpanii Serhij Pohorelcew zaznaczył jednak, że Kijów jest najbardziej zainteresowany dostawą haubic 155 mm i moździerzy 122 mm. Dyplomata przekazał, że już poinformował o tym hiszpański rząd. „Proces nie jest łatwy, ale pracujemy i jesteśmy bardzo wdzięczni” – powiedział Pohorelcew.

Dziennik.pl podaje, że deklaracja hiszpańskiego resortu obrony padła zaledwie kilka godzin po tym, jak Pohorelcew skrytykował Hiszpanię za wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Rząd Pedro Sancheza miał podjąć taką decyzję w maju br. Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zaprzeczyła dzisiaj, że Hiszpania kiedykolwiek wstrzymała pomoc wojskową dla Ukrainy.

W kwietniu Hiszpania ogłosiła wysłanie na Ukrainę 200 ton amunicji i innej pomocy wojskowej. W czerwcu pojawiły doniesienia o możliwości dostarczenia Ukrainie około 40 czołgów Leopard przetrzymywanych w bazie wojskowej w Saragossie. Na początku sierpnia minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała, że jej kraj nie może wysłać Ukrainie czołgów Leopard 2A4, ponieważ są one „w absolutnie opłakanym stanie” i mogą stanowić zagrożenie dla ich załóg.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz