Hiszpańskie czołgi Leopard 2A4 nie mogą zostać przekazane Ukrainie z powodu ich “opłakanego” stanu.

Jak podaje agencja Reutera, minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała we wtorek dziennikarzom, że jej kraj nie może wysłać Ukrainie swoich czołgów Leopard 2A4, ponieważ są one „w absolutnie opłakanym stanie” i mogą stanowić zagrożenie dla ich załóg.

W czerwcu Robles powiedziała, że taka możliwość „była na stole”, po tym, jak gazeta El Pais doniosła, że ​​Hiszpania rozważa wysłanie na Ukrainę około 40 czołgów Leopard zakonserwowanych w bazie wojskowej w Saragossie.

Jednak we wtorek w bazie lotniczej Torrejon de Ardoz w Madrycie hiszpańska minister obrony poinformowała o braku możliwości wysłania Leopardów Ukrainie. „Dzisiaj przyglądamy się wszystkim możliwościom, ale mogę już powiedzieć, że nieużywane od wielu lat Leopardy z Saragossy nie mogą zostać wysłane, ponieważ są w absolutnie opłakanym stanie” – powiedziała Robles.

Według niej czołgów nie można oddać, ponieważ “stanowiłyby ryzyko dla ludzi”, którzy używaliby ich.

Według El Pais premier Pedro Sanchez złożył ofertę dotyczącą czołgów prezydentowi Ukrainy Wołodomyrowi Zełenskiemu podczas wizyty w Kijowie, ale plany te zostały wstrzymane ze względu na złożoność operacji, która wymagała również zgody niemieckiego parlamentu.

Jak pisaliśmy, na początku czerwca br. dziennik „El Pais” poinformował, że Hiszpania ma dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i czołgi Leopard w ramach zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju. Zaznaczaliśmy wówczas, że hiszpańska armia operuje na Leopardach 2E i Leopardach 2A4, według dostępnych źródeł, dysponując odpowiednio 218 i 108 wozami tych typówCzołgi w wersji 2A4 to pojazdy używane, odkupione od Niemców w 1985 roku. Według części źródeł, około połowa z nich została przed laty wycofana z czynnej służby. “El Pais” podawał nawet, że Hiszpania zapewni niezbędne szkolenie ukraińskiej armii w zakresie obsługi czołgów.

W lipcu pojawiły się doniesienia medialne o tym, że ministerstwo obrony Hiszpanii prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnego przekazania Ukrainie 10 czołgów Leopard 2A4, a także 20 transporterów opancerzonych M113.

Kresy.pl / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mayo
    mayo :

    Tym bardziej Polska powinna rozwijać własne zdolności budowy czołgów np. we współpracy z Koreańczykami, aby nie musieć pytać Niemców o zgody np. na sprzedaż do państw trzecich. Jak widać Niemcom zależy na kooperacji z Ruskim, wyraziła to jasne Angela Merkel “Merkel bez ogródek stwierdza, że gazowy interes Niemiec jest ważniejszy od interesu UE” cytat z “Wyborcza.biz”