Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła wytyczne, które mają ułatwić stosowanie obowiązującego prawa dotyczącego aborcji. Decyzja ta spotkała się z krytyką części środowiska medycznego. Wedle wytycznych ministerstwa jedno zaświadczenie od lekarza specjalisty, np. psychiatry, będzie wystarczającą podstawą do przeprowadzenia aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, na konferencji prasowej, podkreśliła, że ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jasno mówi o zdrowiu jako podstawie do przeprowadzenia aborcji. "Jeśli lekarz psychiatra uzna, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety, to takie zaświadczenie jest wystarczającą przesłanką do legalnej aborcji" – powiedziała Leszczyna. Minister dodała, że wszelkie próby wymagania dodatkowych opinii od innych lekarzy lub zwoływania konsyliów będą traktowane jako utrudnianie dostępu do świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Wytyczne nie regulują terminu, w jakim możliwe jest przerwanie ciąży w sytuacji, gdy zagrażać ma ona życiu lub zdrowiu (także psychicznemu) kobiety. Komentatorzy zauważają, że oznacza to de facto legalizację aborcji na życzenie.

Ukraina chce przekonać sojuszników z NATO, by nad zachodnimi obwodami państwa utworzyć „tarczę przeciwlotniczą”.

Ukraiński minister obrony Rustem Umierow zakomunikował, że Ukraina prowadzi z państwami sojuszniczymi konsultacje w sprawie stworzenie „tarczy obrony powietrznej” nad zachodnimi obwodami państwa.

Władimir Putin, który 3 września odwiedzi Mongolię, otrzymał zapewnienie, że nie zostanie zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania wydanego w zeszłym roku. (more…)

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna w czwartek wizytę w Belgradzie. Ma nadzieję zapewnić swojemu przemysłowi zbrojeniowemu kontrakt na dostarczenie Serbii myśliwców Rafale.

Oczekuje się, że Francja i Serbia podpiszą wartą miliardy euro umowę na dostawę myśliwców właśnie w czasie wizyty prezydenta tej pierwszej, podała telewizja France24. Nadzieję na podpisanie kontraktu wyraził, wobec agencji AFP, sam prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jednak umowa ta będzie jednym z kilku dokumentów jakie mają zostać podpisane podczas wizyty. „Są tysiące rzeczy, które będziemy musieli jutro omówić. Jest wiele memorandów i wiele umów, które podpiszemy jutro”.

„Uważam, że zakończymy wszystko pomyślnie w kwestii naszej współpracy wojskowo-technicznej, co oznacza, że ​​Serbia może zostać członkiem "Klubu Rafale", co jest ogromnym, ogromnym kontraktem” - powiedział serbski prezydent, co zdaje się przesądzać, iż kontrakt zostanie zawarty. Jednak anonimowe źródło w administracji prezydenta Francji przekazało, że ciąglę jeszcze trwają „intensywne dyskusje” i porozumienie trzeba będzie ustalić ostatecznie już podczas wizyty Macrona.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

W drugim kwartale bieżącego roku import państw Unii Europejskiej z Rosji osiągnął rekordowo niski poziom, jak wynika z odczytu Eurostatu.

W czerwcu całkowita wartość dóbr importowanych z Rosji przez państwa UE spadła do poziomu 2,47 mld euro – najniższej miesięcznej kwoty od stycznia 2002 r., gdy Eurostat, oficjalny urząd statystyczny UE, zaczął publikować tego rodzaju dane. Oznacza to, że import dóbr z Rosji do wspólnoty spadł między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku o 16 proc., podał litewski nadawca publiczny LRT.

Czerwcowy wynik następuje po kwietniu i maju, w których odnotowano drugi i trzeci najniższy miesięczny import rosyjskich dóbr, odpowiednio o wartości 2,66 mld euro i 2,89 mld euro.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%