Ministerstwo obrony Hiszpanii prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnego przekazania Ukrainie 10 czołgów Leopard 2A4 oraz 20 transporterów opancerzonych M113 – podają media.

We wtorek hiszpański portal zbrojeniowy InfoDefensa podał, że ministerstwo obrony Hiszpanii prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnego przekazania Ukrainie 10 czołgów Leopard 2A4, a także 20 transporterów opancerzonych M113. Wszystkie pojazdy miałyby pochodzić z zapasów hiszpańskich sił zbrojnych.

Jak podano, po otrzymaniu tych 30 wozów opancerzonych, ukraiński rząd jest gotów zapłacić za ich ulepszenie i modernizację. Środki na ten cel miałyby pochodzić z funduszy Unii Europejskiej, z „Europejskiego Funduszu dla Pokoju”. Koszt miałby wynosić od 5 do 15 mln euro.

Przypomnijmy, że temat przekazania przez Hiszpanię czołgów Leopard na Ukrainę pojawił się już wcześniej. Jak pisaliśmy, na początku czerwca br. dziennik „El Pais” poinformował, że Hiszpania ma dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i czołgi Leopard w ramach zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju. Zaznaczaliśmy wówczas, że hiszpańska armia operuje na Leopardach 2E i Leopardach 2A4, według dostępnych źródeł, dysponując odpowiednio 218 i 108 wozami tych typów. Czołgi w wersji 2A4 to pojazdy używane, odkupione od Niemców w 1985 roku. Według części źródeł, około połowa z nich została przed laty wycofana z czynnej służby.

Według „El Pais”, Hiszpania zapewni również niezbędne szkolenie ukraińskiej armii w zakresie obsługi czołgów. Miałoby się to odbyć na Łotwie, gdzie armia hiszpańska rozmieściła 500 żołnierzy w ramach operacji NATO Enhanced Advanced Presence. Według źródeł cytowanych przez El Pais druga faza szkolenia mogłaby się odbyć w Hiszpanii.

Czytaj także: Szwajcaria nie przekaże Polsce czołgów Leopard

Od początku rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie, Hiszpanie wysłali Ukraińcom m.in. 1370 granatników przeciwpancernych C-90, lekkie karabiny maszynowe w niesprecyzowanej liczbie oraz 700 tys. sztuk amunicji. Jak dotąd, Hiszpania nie przekazała na Ukrainę żadnego ciężkiego sprzętu.

Przeczytaj również: Duda: dając Ukrainie czołgi nie zastanawialiśmy się, czy dostaniemy coś w zamian

armyrecognition.com / Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply