Według informacji opublikowanych przez portal InfoDefensa w piątek rząd Hiszpanii rozpoczął proces dostawy na Ukrainę 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 pochodzących z hiszpańskich zapasów wojskowych.

Jak poinformował w piątek portal InfoDefensa, rząd Hiszpanii rozpoczął proces dostawy na Ukrainę 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 pochodzących z hiszpańskich zapasów wojskowych.

Według raportu darowizna pojazdów była przedmiotem rozmów od tygodni, a decyzja została podjęta po odkryciu, że czołgi Leopard były w stanie, który nie nadaje się do dostawy.

Na początku tego tygodnia hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła, że Leopard znalazł się w „absolutnie opłakanym stanie”. Według niej czołgów nie można oddać, ponieważ “stanowiłyby ryzyko dla ludzi”, którzy używaliby ich. Robles odwiedził później ukraińską ambasadę w Hiszpanii, demonstrując solidarność. W towarzyszącym wizycie oświadczeniu ministerstwa obrony nie było mowy o przeniesieniu transporterów opancerzonych M113 na Ukrainę.

W czerwcu Robles powiedziała, że taka możliwość „była na stole”, po tym, jak gazeta El Pais doniosła, że ​​Hiszpania rozważa wysłanie na Ukrainę około 40 czołgów Leopard zakonserwowanych w bazie wojskowej w Saragossie.

Zobacz też: Portugalskie M113 wysłane na Ukrainę

Jak pisaliśmy, na początku czerwca br. dziennik „El Pais” poinformował, że Hiszpania ma dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i czołgi Leopard w ramach zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju. Zaznaczaliśmy wówczas, że hiszpańska armia operuje na Leopardach 2E i Leopardach 2A4, według dostępnych źródeł, dysponując odpowiednio 218 i 108 wozami tych typówCzołgi w wersji 2A4 to pojazdy używane, odkupione od Niemców w 1985 roku. Według części źródeł, około połowa z nich została przed laty wycofana z czynnej służby. “El Pais” podawał nawet, że Hiszpania zapewni niezbędne szkolenie ukraińskiej armii w zakresie obsługi czołgów.

W lipcu pojawiły się doniesienia medialne o tym, że ministerstwo obrony Hiszpanii prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnego przekazania Ukrainie 10 czołgów Leopard 2A4, a także 20 transporterów opancerzonych M113.

Zobacz też: Litwa przekaże Ukrainie kolejne transportery opancerzone M113

Kresy.pl/InfoDefensa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply