Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Kazachstanu minister Jacek Czaputowicz zapewniał, że Kazachstan jest najważniejszym partnerem Polski w Azji Centralnej. Minister Bajbut Atamkułow nazwał z kolei Polskę kluczowym partnerem Kazachstanu w UE.

We wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz podejmował w Warszawie szefa kazachskiej dyplomacji, ministra Bajbuta Atamkułowa. Podczas wspólnej konferencji prasowej polski minister podkreślił, że „Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Centralnej. Pozytywnie ocenił też rozwój relacji polsko-kazachskich oraz wzrost intensywności kontaktów w ostatnich dwóch latach. Zwrócił uwagę na wzajemne obroty handlowe między Polską a Kazachstanem, które w ubiegłym roku wyniosły 1,4 mld dol.

Przeczytaj: Prezydent Duda rozmawiał z Nursułtanem Nazarbajewem

Szef MSZ powiedział, że znaczna część jego rozmowy z Atamkułowem była poświęcona przeglądowi możliwości rozwoju współpracy, w tym w dziedzinie rolnictwa i transportu. Zaznaczył, że „przy budowie odpowiednich połączeń”, Kazachstan mógłby korzystać z portu w Gdańsku do eksportu swoich produktów.

 

Ponadto, rozmowa dotyczyła także kwestii bezpieczeństwa. W tym kontekście Czaputowicz przypomniał o niestałym członkostwie w RB ONZ zarówno Polski, jak i Kazachstanu. Zwrócił również uwagę na współpracę Kazachstanu z Unią Europejską. Zaznaczył, że Polska w ranach UE wspiera jej otwarcie na państwa Partnerstwa Wschodniego, a także Azji Centralnej. – Na pewno Kazachstan może widzieć w Polsce zwolennika ściślejszej integracji UE z Azję Centralną – zapewnił.

Szef MSZ przypomniał również o licznej społeczności Polaków w Kazachstanie:

– To jest ta podstawa budowania też silnych, emocjonalnych, kulturalnych stosunków.

W swoim wystąpieniu szef MSZ Kazachstanu podziękował za spotkanie i za „zsynchronizowanie zegarków w szerokim spektrum aktualnych aspektów współpracy dwustronnej i spraw międzynarodowych”. Zaznaczył, że dla jego kraju Polska jest kluczowym partnerem – nie tylko w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, lecz na całym obszarze UE.

Atamkułow podkreślił, że współpraca między oboma krajami zwiększyła się także przez zniesienie wiz dla Polaków. Poinformował, że inwestycje polskich przedsiębiorstw w Kazachstanie przekroczyły 260 mln dolarów.

– Stosunki kazachsko-polskie oparte są na wzajemnym szacunku, pełnym uwzględnianiu wzajemnych interesów i nie są wymierzone przeciw interesom innych – mówił szef kazachskiego MSZ. – Powinniśmy wykorzystywać nasze możliwości dla rozwoju handlowych, gospodarczych, kulturalnych, humanitarnych stosunków.

W trakcie spotkania podjęto decyzję o prowadzeniu konsultacji międzyresortowych w ramach MSZ. Wśród potencjalnych dziedzin współpracy strona kazachska wymienia m.in. transport i logistykę.

Przypomnijmy, że nasz portal, jako jedyne medium w Polsce, opublikował tłumaczenie programowego artykułu Nazarbajewa dotyczącego polityki historycznej Kazachstanu.

Czytaj również: Turcja, Azerbejdżan i Kazachstan chcą wzmocnić współpracę

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply