Szef MSZ Turcji zapowiedział, że może powstać trójstronny format współpracy między Turcją, Azerbejdżanem i Kazachstanem.

O możliwości utworzenia takiego formatu mówił w piątek szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu. Jego wypowiedź przytaczają media tureckie i azerskie.

Cavusoglu zwrócił uwagę, że obecnie funkcjonują już różne trilateralne formaty współpracy Turcji i Azerbejdżanu z innymi krajami, m.in. z Gruzją i Turkmenistanem. Zaznaczył, że przyczyniają się one do rozwoju gospodarczego i politycznego w regionie.

– Dzięki takim formatom współpracy, ważne projekty, takie jak linia kolejowa Baku-Tbilisi-Kars czy Rurociąg Transanatolijski (TANAP) zostały wdrożone w regionie – powiedział szef tureckiej dyplomacji.

W listopadzie ub. roku Turcja, Azerbejdżan i Kazachstan podpisały memoranda o porozumieniu ws. diaspor.

W tym samym miesiącu, jak informowaliśmy, relacje z Azerbejdżanem zaczęła zacieśniać Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenko chwaląc się ekspansją mińskiej fabryki samochodowej MAZ i fabryki traktorów MTZ w Azerbejdżanie wzywał do współpracy przedsiębiorstw z obu państw w zdobywaniu rynków innych państw. Prezydent Białorusi potwierdził, że w Mińsku, a nawet we wszystkich miastach obwodowych Białorusi powstaną Domy Handlowe Azerbejdżanu. Możliwe jest także zainwestowanie przez Azerbejdżan w modernizację zakładu chemicznego Grodno Azot. Z kolei Łukaszenko zaproponował udział białoruskich przedsiębiorstw w inwestycjach infrastrukturalnych w Azerbejdżanie. Była też rozmowa o sprzedaży białoruskiej broni do Azerbejdżanu.

Trend.az / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply