Aleksandr Łukaszenko podejmuje w Mińsku prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa wraz z delegacją. Obie strony ogłaszają dalsze zacieśnienie współpracy.

Łukaszenko odbył spotkanie z prezydentem Azerbejdżanu zarówno w wąskim kręgu jak i wraz z licznymi delegacjami. Prezydent Białorusi stwierdził, że od dawna czekał na przyjazd Alijewa, bowiem „Białorusini postrzegają Azerbejdżan jako bardzo przyjazną i bratnią nam republikę”. Łukaszenko określił stosunki między dwoma państwami jako „dobre” i podkreślał, że w ostatnich latach obroty handlowe między Białorusią a Azerbejdżanem wzrosły 3,5 raza. Jednak Łukaszenko był zadowolony także ze stanu relacji politycznych. „Przyjeżdżajcie do nas częściej” – powiedział prezydent Białorusi do Alijewa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Azerbejdżanu twierdził, że relacje białorusko-azerbejdżańskie „wyróżniają się” tym, że „to co postanowimy, to wypełniamy”. Jak zapewniał „wspieramy się nawzajem w strukturach międzynarodowych, handel rośnie, współpraca przemysłowa. Na wszystkich kierunkach widzimy pozytywy, dobry nastrój, konkretne rezultaty i jestem pewien, że ta wizyta – to nie tylko możliwość omówienia co było zrobione […] ale także wyznaczenia dróg dalszego zbliżenia” – cytuje gazeta „Biełaruś Siegodnia”.

Już w trakcie spotkania w rozszerzonym składzie Łukaszenko stwierdził – „podkreślę, Azerbejdżan dla nas był i pozostaje pewnym partnerem. Wysoko cenimy naszą przyjaźń i gotowi [jesteśmy] także szczerze i otwarcie promować interesy Azerbejdżanu w Europie Środkowej”. Prezydent chwaląc się ekspansją mińskiej fabryki samochodowej MAZ i fabryki traktorów MTZ w Azerbejdżanie wzywał do współpracy przedsiębiorstw z obu państw w zdobywaniu rynków innych państw. Prezydent Białorusi potwierdził, że w Mińsku, a nawet we wszystkich miastach obwodowych Białorusi powstaną Domy Handlowe Azerbejdżanu. Możliwe jest także zainwestowanie przez Azerbejdżan w modernizację zakładu chemicznego Grodno Azot. Z kolei Łukaszenko zaproponował udział białoruskich przedsiębiorstw w inwestycjach infrastrukturalnych w Azerbejdżanie. Była też rozmowa o sprzedaży białoruskiej broni do Azerbejdżanu.

Obaj prezydenci mówili o podniesieniu relacji dwustronnych na nowy poziom. Alijew stawiał sektor transportowy w centrum zainteresowań. Prezydenci mówili o wadze współpracy obu państw w ramach zaproponowanego przez Chiny projektu „Pasa i drogi”. Zapowiedział podjęcie „ważnych decyzji” w czasie swojego pobytu w Mińsku.

Czytaj także: Dyplomatyczne zgrzyty między Armenią a Białorusią

sb.by/beltaby/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz