Ambasador Białorusi w Moskwie Władimir Siemaszko przyznał, że strona białoruska nie osiągnęła na razie porozumienia z Rosją w sprawie handlu surowcami energetycznymi.

Udzielając w niedzielę wywiadu programowi pierwszemu białoruskiej telewizji państwowej Siemaszko stwierdził, że jak na razie negocjacje w sprawie cen rosyjskich gazu i ropy dla Białorusi nieznacznie posunęły się naprzód. Mówiąc o tym, białoruski ambasador w Moskwie podkreślił, że kwestia handlu surowcami energetycznym jest jedną z “podstawowych” kwestii relacji jego państwa z Rosją.

“W negocjacjach naftowo-gazowych postęp na razie nie jest zbyt duży. Będziemy się musieli połączyć, znaleźć razem argumenty, dowodzić” – powiedział Siemaszko cytowany przez agencją informacyjną BelTa. Białoruski dyplomata zwracał przy tym uwagę, że kwestie handlu surowcami energetycznymi należy wpisać w kontekst eurazjatyckiej integracji w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego i Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Jako przykład dawał warunki funkcjonowania zakładów samochodowych w Mińsku MAZ i zakładów KamAZ w Rosji. Rosyjska fabryka płaci za kilowatogodzinę energii elektrycznej 4 centy i 65 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. MAZ wydaje na to odpowiednio 11 centów i 276 dol. “W kosztach produkcji obu przedsiębiorstw koszty nośników energii obejmują istotną część. Jeśli rozwiążemy kwestię obniżenia cen na gaz, na ropę, to pomoże bardzo silnie sektorowi realnej gospodarki, przemysłowi, transportowi, rolnictwu, służbom komunalnym” – powiedział Siemaszko, sugerując, że obecne zróżnicowanie cen jest to niezgodne z zasadami równej konkurencji na wspólnym rynku.

Sprzedaż produktów naftowych uzyskiwanych z przerobu taniej rosyjskiej ropy ma jak dotychczas kluczowe znaczenie dla Białorusi. Dość wspomnieć, że w 2015 roku jedna czwarta wszystkich wpływów z eksportu na Białorusi przypadała właśnie na przemysł naftowy. Białorusini pozyskiwali rosyjską  ropę naftową po niskiej cenie i z zyskiem sprzedawali paliwa i inne produkty ropopochodne. Dodatkowo większość energii elektrycznej na Białorusi jest obecnie wytwarzana przez elektronie spalające gaz ziemny. Dlatego cena gazu i ropy dostarczanego Białorusinom przez Rosję dla Mińska zasadnicze znaczenie.

Czytaj także: Azerbejdżan i Białoruś zacieśniają współpracę

belta.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply