Stany Zjednoczone wysyłają bojowe wozy Bradley do Syrii

Wozy bojowe Bradley amerykańskiej armii zostały wysłane do ​​wschodniej Syrii, poinformował w piątek Pentagon, posunięcie nastąpiło po incydencie między rosyjskimi i amerykańskimi patrolami – przekazał portal Army Times.

Jak poinformował portal Army Times, Pentagon ogłosił w piątek, że do wschodniej Syrii zostaną wysłane bojowe wozy piechoty Bradley, po tym jak rosyjski patrol wojskowy zatrzymał amerykańskie wozy.

Według rzecznika centralnego dowództwa kpt. Bill Urbana w tej części Syrii zwiększona została też częstotliwość patroli myśliwców.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Te działania wyraźnie pokazują, że Stany Zjednoczone zdecydować się bronić sił koalicyjnych w [strefie bezpieczeństwa wschodniej Syrii] i zapewnić, że będą one w stanie kontynuować swoją misję pokonania ISIS”- napisał Urban w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Bradleye z 30. Brygady Pancernej zostały ostatnio wysłane do Syrii pod koniec października 2019 roku, aby pilnować infrastruktury naftowej przed bojownikami Państwa Islamskiego, podali wówczas urzędnicy.

Zostały po cichu wycofane po mniej więcej miesiącu, kiedy okazało się, że turecko-amerykańskie patrole się nie odbędą.

Portal informuje, że pojazdy wracają teraz do Syrii ze względu na incydent, do którego doszło w północno-wschodniej Syrii w pobliżu tureckiej i irackiej granicy. Biały Dom twierdzi, że odpowiedzialność za konfrontację ponosi rosyjski patrol, jego zachowanie określił jako „niebezpieczne i nieprofesjonalne”.

Do konfliktu doszło kiedy kilka amerykańskich pojazdów chroniących przed minami, w tym MaxxPro i M-ATV, przewożących amerykańskich żołnierzy, próbowało zatrzymać rosyjskie pojazdy wojskowe na zachód od prowincji Al-Hasakah. W następstwie tej akcji Rosjanie podjęli szereg agresywnych działań, w tym zablokowali amerykańskie pojazdy opancerzone. Jeden z amerykańskich pojazdów opancerzonych również został złapany między rosyjskimi pojazdami BTR-82 i Typhoon-K.

Kresy.pl/Army Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz