Stany Zjednoczone wysyłają bojowe wozy Bradley do Syrii

Wozy bojowe Bradley amerykańskiej armii zostały wysłane do ​​wschodniej Syrii, poinformował w piątek Pentagon, posunięcie nastąpiło po incydencie między rosyjskimi i amerykańskimi patrolami – przekazał portal Army Times.

Jak poinformował portal Army Times, Pentagon ogłosił w piątek, że do wschodniej Syrii zostaną wysłane bojowe wozy piechoty Bradley, po tym jak rosyjski patrol wojskowy zatrzymał amerykańskie wozy.

Według rzecznika centralnego dowództwa kpt. Bill Urbana w tej części Syrii zwiększona została też częstotliwość patroli myśliwców.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Te działania wyraźnie pokazują, że Stany Zjednoczone zdecydować się bronić sił koalicyjnych w [strefie bezpieczeństwa wschodniej Syrii] i zapewnić, że będą one w stanie kontynuować swoją misję pokonania ISIS”- napisał Urban w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Bradleye z 30. Brygady Pancernej zostały ostatnio wysłane do Syrii pod koniec października 2019 roku, aby pilnować infrastruktury naftowej przed bojownikami Państwa Islamskiego, podali wówczas urzędnicy.

Zostały po cichu wycofane po mniej więcej miesiącu, kiedy okazało się, że turecko-amerykańskie patrole się nie odbędą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal informuje, że pojazdy wracają teraz do Syrii ze względu na incydent, do którego doszło w północno-wschodniej Syrii w pobliżu tureckiej i irackiej granicy. Biały Dom twierdzi, że odpowiedzialność za konfrontację ponosi rosyjski patrol, jego zachowanie określił jako „niebezpieczne i nieprofesjonalne”.

Do konfliktu doszło kiedy kilka amerykańskich pojazdów chroniących przed minami, w tym MaxxPro i M-ATV, przewożących amerykańskich żołnierzy, próbowało zatrzymać rosyjskie pojazdy wojskowe na zachód od prowincji Al-Hasakah. W następstwie tej akcji Rosjanie podjęli szereg agresywnych działań, w tym zablokowali amerykańskie pojazdy opancerzone. Jeden z amerykańskich pojazdów opancerzonych również został złapany między rosyjskimi pojazdami BTR-82 i Typhoon-K.

Kresy.pl/Army Times

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz