W środę amerykańskie siły u wybrzeży Jemenu musiały nasilić działania w zwiazku z serią wystrzeleń pocisków rakietowych przez jemeński Ansarullah.

Informację taką przekazało na X Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA – “21 lutego w godzinach 12:00 – 18:45. (czasu Sany) siły Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) przeprowadziły cztery ataki w samoobronie przeciwko siedmiu mobilnym przeciwokrętowym rakietom manewrującym Hutich i jednej mobilnej wyrzutni przeciwokrętowych rakiet balistycznych, które były przygotowane do wystrzelenia w kierunku Morza Czerwonego”. Dodatkowo Amerykanie mieli zniszczyć jednego drona samobójczego.

 

“Siły CENTCOM zidentyfikowały rakiety, wyrzutnie i dron pochodzące z kontrolowanych przez Hutich obszarów Jemenu i ustaliły, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA w regionie. – napisano w uzasadnieniu – Następnie siły CENTCOM uderzyły i zniszczyły rakiety, wyrzutnie i UAS w samoobronie. Działania te zapewnią ochronę wolności żeglugi i sprawią, że wody międzynarodowe staną się bezpieczniejsze dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i statków handlowych”.

Informacje Amerykanów potwierdzają dalszą eskalację napięć militarnych na Zatoce Adeńskiej i Morzu Czerwonym, przez które przechodzi jeden z najważniejszych morskich szlaków handlowych łączących Azję Wschodnią i Europę.

Nie tylko Amerykanie podjęli w ostatnich godzinach walkę z jemeńskim Ansarullahem. W czwartek izraelskie wojsko poinformowało, że system obrony przeciwrakietowej Arrow przechwycił atak powietrzny od strony Morza Czerwonego, w portowym mieście Ejlat zawyły syreny, jak podała Al Jazeera. W poście na Telegramie rzecznik izraelskiej armii nie powiedział, kto jest odpowiedzialny za atak. Ansarullah oglosił wcześniej, że wystrzelił drony i rakiety balistyczne w kierunku Izraela, w tym Ejlatu.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.

Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec.

Łącznie zaatkowanych zostało kilkadziesiat statków. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu operacji sił morskich państw UE Aspides na wodach Bliskiego Wschodu, które mają odpierać ataki Jemeńczyków. Tego samego dnia, na skutek ataku Ansarullahu, po raz pierwszy zatonął duży statek handlowy.

Na skutej tej sytuacji statki handlowe zaczynają omijać ten szlak i wybierać drogę na około Afryki, co będzie wiązać się ze wzrostem kosztów. Przywódca Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi stwierdził, że dochody z Kanału Sueskiego „spadły jak dotąd w tym roku o 40–50 procent”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu w rejon Zatoki Adeńskiej przybyła grupa uderzeniowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, której przewodzi lotniskowiec o napędzie atomowym USS Dwight Eisenhower. Informowaliśmy wówczas, że Amerykanie mogą przeprowadzić ataki na cele w Jemenie. Ataki takie zostały rozpoczęte razem z Brytyjczykami w styczniu i są przedsiębrane poza nieoficjalną koalicją jaką, do walki z Ansarullagem, zawiązał Waszyngton.

Ansarullah, zwany także ruchem Hutich, od 2014 r. kontroluję stolicę Jemenu Sanę i większość jego gęsto zamieszkanego obszaru. Rząd utworzony przez ten ruch polityczno-wojskowy miejscowych szyitów-zajdytów nie jest uznawanu międzynarodowo. Reprezentuje społeczność szyitów-zajdytów, dyskryminowaną za rządów wieloletniego dyktatora Jemenu Alego Saliha, obalonego w 2011 r.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply