Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział we wtorek, że hasło „Black Lives Matter” jest rasistowskie. Podkreślił, że ważne jest każde życie.

We wtorek prezydent Czech Milosz Zeman wyraził opinię, że hasło „Black Lives Matter” jest rasistowskie. Zaznaczył, że każde życie jest tak samo ważne – podaje czeski portal „Novinky”.

Opisywane słowa padły podczas wizyty w rezydencji ambasadora USA w Pradze, do której doszło w związku z 244. rocznicą niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zeman skrytykował przywódców, którzy są kojarzeni z protestami po śmierci George’a Floyda. Podkreślił, że nie potrzebuje „nowych wielkich braci”, którzy będą wskazywali, jakie wartości powinien wyznawać. Wyraził opinię, że w społeczeństwach Czech i USA dochodzi do ataków na niezależność obywateli.

Prezydent Czech skrytykował także rozruchy USA, podczas których dochodzi do aktów przemocy i wandalizmu, m.in. niszczenia samochodów i pomników.

Powiedział, że w obchodach niepodległości Stanów Zjednoczonych uczestniczy jako przyjaciel tego kraju. Wcześniej zaznaczył jednak, że tym razem nie będzie tak miły i grzeczny jak zwykle.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w USA i wielu innych krajach doszło do fali protestów w reakcji na zamordowanie czarnoskórego George’a Floyda przez policjanta w Minneaopolis. Pod hasłem Black Lives Matter w wielu krajach doszło do wystąpień czarnoskórej ludności oraz środowisk lewicowych i anarchistycznych.

Część protestów miała charakter pokojowy. Często dochodziło jednak do starć z policjantami, bicia przechodniów-oponentów, wandalizmu czy też zbiorowych rabunków. Szczególnym celem praktyk wandalizmu są obiekty, które zwolennicy ruchu protestacyjnego uważają za symbole „białego suprematyzmu”.

Na naszym portalu pisaliśmy o wielu aktach przemocy i wandalizmu związanych z falą protestów:

W czasie manifestacji ruchu Black Lives Matter w Kentucky doszło do strzelaniny

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie został po raz kolejny zdewastowany

Nowy Jork: 292 policjantów rannych po protestach Black Lives Matter

Szwecja: W czasie zamieszek podpalono 30 samochodów, zniszczono także witryny sklepowe [+VIDEO]

W Paryżu na fali protestów Black Lives Matter oblano farbą pomnik wroga Kościoła i Polski

novinky.cz / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz