Pomnik Woltera, czołowego francuskiego pisarza i myśliciela epoki Oświecenia, a także wroga Polski i Kościoła, został w Paryżu oblany farbą w związku z ogólnoświatowym ruchem obalania pomników związanych z kolonializmem i niewolnictwem.

Jak podała w poniedziałek agencja AP, w poniedziałek w Paryżu oblano czerwoną farbą dwa pomniki mające kojarzyć się z niewolnictwem i kolonializmem. Jeden z nich to pomnik Huberta Lyautey położony w pobliżu Kościoła Inwalidów, w którym spoczywają prochy Napoleona. Lyautey, francuski polityk i wojskowy, służył w Maroku, Algierii, na Madagaskarze i Indochinach w czasie gdy były one francuskimi koloniami; był też francuskim ministrem wojny podczas I wojny światowej. Drugi z pomników oblanych farbą to pomnik XVIII-wiecznego pisarza i myśliciela Woltera. Jak pisze AP, Wolter „zawdzięczał część swojego majątku handlowi w czasach kolonialnych”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Atak na pomnik Woltera zaskakuje o tyle, że był on liberałem, zwolennikiem tolerancji, wolności słowa i wyznania, a także odrzucał instytucję Kościoła. Jednocześnie opłacany przez carycę Katarzynę II popierał rozbiory Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w USA trwa ogólnokrajowa fala protestów w reakcji na zamordowanie czarnoskórego George’a Floyda przez policjanta w Minneaopolis. Pod hasłem Black Lives Matter w całych USA doszło do wystąpień ludności murzyńskiej oraz wspierających ją lewicowców i anarchistów. Choć część protestów miała charakter pokojowy to często dochodziło także do starć z policjantami, bicia przechodniów-oponentów, wandalizmu czy też zbiorowych rabunków. Szczególnym celem praktyk wandalizmu są obiekty, które zwolennicy ruchu protestacyjnego uważają za symbole tak zwanego „białego suprematyzmu”. Niszczone były już muzeum Skonfederowanych Stanów Ameryki oraz pomnik ich prezydenta, oraz dawnych polityków amerykańskich, którzy posiadali niewolników. Niszczone są też figury Krzysztofa Kolumba. Jednak celem są też pomniki postaci w żaden sposób niezwiązanych z niewoleniem murzynów. W Portland w amerykańskim stanie Oregon grupa osób obaliła i zbezcześciła pomnik pierwszego prezydenta USA, Jerzego Waszyngtona. W piątek w San Francisco obalono statuę katolickiego misjonarza i świętego, Junipera Serry, a także Francisa Scotta Keya, autora słów hymnu USA oraz Ulyssesa S. Granta, który dążył do nadania Afroamerykanom praw wyborczych. Przed Białym Domem zdewastowano nawet pomnik Tadeusza Kościuszki, który w testamencie przekazał część swego majątku na wykupienie i edukację czarnoskórych niewolników Thomasa Jeffersona. Protesty w USA przeniosły się także do innych krajów.

Kresy.pl / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz