USA: Pomnik Tadeusza Kościuszki został zdewastowany podczas zamieszek w Waszyngtonie

W czasie nocnych zamieszek (z niedzieli na poniedziałek) w Waszyngtonie zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem. Cokół pomnika został zamalowany. W nocy doszło także do podpalenia samochodów przed rezydencją prezydenta USA. Ogień pojawił się także w kościele św. Jana, który stoi naprzeciw Białego Domu.

Podczas nocnych zamieszek (z niedzieli na poniedziałek) w Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki stojący obok Białego Domu – poinformował na Twitterze korespondent „RMF 24” Paweł Żuchowski. Zamalowano cokół pomnika. Podpalone zostały także samochody stojące przed rezydencją prezydenta USA. Ogień pojawił się także w kościele św. Jana, stojącym naprzeciw Białego Domu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Mimo godziny policyjnej, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło w amerykańskiej stolicy do gwałtownych protestów.

Manifestanci zostali odsunięci przez siły bezpieczeństwa z placu Lafayette’a przed Białym Domem.

Demonstracje miały miejsce w kilku dzielnicach Waszyngtonu. Odnotowano wiele agresywnych zachowań protestujących.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki. Cokół monumentu polsko-amerykańskiego bohatera został zamalowany antyprezydenckimi i skrajnie lewicowymi hasłami.

„Tak zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki w parku Lafayette przed Białym Domem. Ten protest z pokojową manifestacją nie ma nic wspólnego. Teraz widnieją na nim między innymi wulgarne hasła pod adresem prezydenta Trumpa. Na pomnik również sikano, pluto. Szok” – napisał na Twitterze korespondent „RMF 24” w USA  Paweł Żuchowski.

Ambasador Polski w USA Piotr Wilczek wyraził swoje oburzenie z powodu zniszczenia pomnika. „Jestem zniesmaczony i zbulwersowany wandalizmem wobec pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA jak i Polski” – napisał na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Stanach Zjednoczonych od kilku dni trwają protesty i zamieszki spowodowane śmiercią czarnoskórego mężczyzny George’a Floyda. Mężczyzna został zabity podczas policyjnej interwencji. W nocy z niedzieli na poniedziałek przed Białym Domem oprócz zniszczenia pomnika Tadeusza Kościuszki podpalone zostały samochody. Ogień pojawił się także w kościele św. Jana naprzeciw Białego Domu. Doszło do starć z policją. Demonstracje odbywają się w 40 miastach.

Jak pisaliśmy prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę, że USA zamierzają uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną. Administracja Stanów Zjednoczonych zarzuca ekstremistom z Antify udział w aktach przemocy, do których dochodzi w czasie trwających demonstracji i zamieszek.

twitter.com / pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz