Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. dotycząca stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenckich została w poniedziałek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Teraz marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie wyborów.

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach na prezydenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wybory zarządzone na 10 maja nie odbyły się. PKW orzekła w swojej uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Podkreślono, że jest to w skutkach równoznaczne z przewidzianym przez art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania przez wzgląd na brak kandydatów.

Kodeks wyborczy stanowi, że w takim przypadku marszałek Sejmu zarządza ponownie wybory. Musi to zrobić nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier czekał na publikację uchwały trzy tygodnie. Oficjalnie, Kancelaria Premiera tłumaczyła to koniecznością wykonania analiz prawnych. Nieoficjalne źródła wskazywały, że chodzi o to „żeby 14-dniowy termin na wyznaczenie nowej daty głosowania, rozpoczął bieg na finiszu prac nad ustawą PiS w sprawie głosowania. Tak, żeby nowe wybory mogły się odbyć na nowych zasadach” – zwraca uwagę portal „RMF 24”.

Jak pisaliśmy, ustawa będzie wprowadzała tzw. wybory hybrydowe. Głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych, jednak osoby chętne będą mogły skorzystać z trybu korespondencyjnego głosowania. Senackie komisje zakończą prace nad ustawą dziś. Po południu powinna trafić na posiedzenie plenarne. Najprawdopodobniej jutro zostanie przegłosowana razem z poprawkami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posłowie Koalicji Obywatelskiej podkreślali, że Mateusz Morawiecki powinien opublikować uchwałę niezwłocznie. Chcieli oni zawiadomić w poniedziałek prokuraturę o jej nieopublikowaniu. Dzisiejsza publikacja uchwały pokrzyżowała im więc plany.

Zobacz także: Ponad 40 proc. badanych uważa, że minister Szumowski powinien zostać zdymisjonowany

pap / wnp.pl / rmf24.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz