Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. dotycząca stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenckich została w poniedziałek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Teraz marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie wyborów.

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach na prezydenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

Wybory zarządzone na 10 maja nie odbyły się. PKW orzekła w swojej uchwale, że “brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Podkreślono, że jest to w skutkach równoznaczne z przewidzianym przez art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania przez wzgląd na brak kandydatów.

Kodeks wyborczy stanowi, że w takim przypadku marszałek Sejmu zarządza ponownie wybory. Musi to zrobić nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały.

Premier czekał na publikację uchwały trzy tygodnie. Oficjalnie, Kancelaria Premiera tłumaczyła to koniecznością wykonania analiz prawnych. Nieoficjalne źródła wskazywały, że chodzi o to “żeby 14-dniowy termin na wyznaczenie nowej daty głosowania, rozpoczął bieg na finiszu prac nad ustawą PiS w sprawie głosowania. Tak, żeby nowe wybory mogły się odbyć na nowych zasadach” – zwraca uwagę portal “RMF 24”.

Jak pisaliśmy, ustawa będzie wprowadzała tzw. wybory hybrydowe. Głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych, jednak osoby chętne będą mogły skorzystać z trybu korespondencyjnego głosowania. Senackie komisje zakończą prace nad ustawą dziś. Po południu powinna trafić na posiedzenie plenarne. Najprawdopodobniej jutro zostanie przegłosowana razem z poprawkami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posłowie Koalicji Obywatelskiej podkreślali, że Mateusz Morawiecki powinien opublikować uchwałę niezwłocznie. Chcieli oni zawiadomić w poniedziałek prokuraturę o jej nieopublikowaniu. Dzisiejsza publikacja uchwały pokrzyżowała im więc plany.

Zobacz także: Ponad 40 proc. badanych uważa, że minister Szumowski powinien zostać zdymisjonowany

pap / wnp.pl / rmf24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply