Prezydent Egiptu ujawnił skalę spadku dochodu z Kanału Sueskiego

Kanał Sueski, łączący Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym, a tym samym oferuje najkrótszą drogę morską z Azji Wschodniej do Europy, padł ofiarą aktywności jemeńskiego Ansarullahu.

Przywódca Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi stwierdził, że dochody z Kanału Sueskiego „spadły jak dotąd w tym roku o 40–50 procent”, głównie z powodu zakłóceń wynikających ze zwiększonych napięć na Morzu Czerwonym, powodowanych przez aktwywność militarną organizacji polityczno-militarnej jemeńskich szyitów-zajdytów, Ansarullahu.

„Zobaczcie, co dzieje się na naszych granicach… z Gazą. Widzicie Kanał Sueski, który przynosił Egiptowi prawie 10 miliardów dolarów rocznie. [Te przychody] spadły od 40 do 50 procent, a Egipt musi w dalszym ciągu płacić przedsiębiorstwom i partnerom” – egipski prezydent powiedział podczas konferencji z przedstawicielami koncernów naftowych, jak zacytowała Al Jazeera.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.

Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec.

W tym samym miesiącu w rejon Zatoki Adeńskiej przybyła grupa uderzeniowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, której przewodzi lotniskowiec o napędzie atomowym USS Dwight Eisenhower. Informowaliśmy wówczas, że Amerykanie mogą przeprowadzić ataki na cele w Jemenie. Ataki takie zostały rozpoczęte razem z Brytyjczykami w styczniu i są przedsiębrane poza nieoficjalną koalicją jaką, do walki z Ansarullagem, zawiązał Waszyngton.

W poniedziełek, na skutek ataku Jemeńczyków, w wodach cieśniny Bab Al-Mandab zatonął należący do brytyjskiej masowiec. Załoga została wcześniej ewakuowana z ostrzelanego rakietami statku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu operacji sił morskich państw UE Aspides na wodach Bliskiego Wschodu, które mają odpierać ataki Jemeńczyków.

Ansarullah, zwany także ruchem Hutich, od 2014 r. kontroluję stolicę Jemenu Sanę i większość jego gęsto zamieszkanego obszaru. Rząd utworzony przez ten ruch polityczno-wojskowy miejscowych szyitów-zajdytów nie jest uznawanu międzynarodowo.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply