Departament Handlu USA swoimi działaniami przeciwko Huawei podważył pozycję chińskiego koncernu w niektórych krajach.

Japońscy operatorzy telefonii komórkowej KDDI, SoftBank i NTT Docomo podjęli decyzję o wstrzymaniu dystrybucji nowych modeli smartfonów Huawei. “Musimy sprawdzić, czy nasi klienci będą mogli bezpiecznie używać telefonów Huawei, są bowiem obawy o decyzje Google w sprawie aktualizacji tego sprzętu” – słowa rzecznika SoftBanku za “Japan Times” cytuje w czwartek “Dziennik Gazeta Prawna”.

Brytyjska gazeta “Daily Mail” twierdzi, że podobną decyzję podjęli brytyjscy operatorzy sieci komórkowych EE i Vodafone w odniesieniu do produkowanego przez Huawei modelu telefonu Mate 20 X, który był przewidziany do obsługiwania sieci 5G. Przedstawiciele obu operatorów domagają się od Chińczyków zapewnienia, że użytkownicy ich sprzętu będą należycie chronieni.

Huawei skomentował już sprawę. W specjalnym komunikacie chiński koncern uznał, że wstrzymanie przez japońskich i brytyjskich operatorów dystrybucji jego wyrobów to ruchy podjęte “pod naciskiem politycznie motywowanych decyzji”. Chińczycy oczekują szybkiego rozwiązania problemów.

Decyzje japońskich i brytyjskich firm telekomunikacyjnych mają związek ze wstrzymaniem współpracy z Huawei przez koncern Google. Użytkownicy sprzętu wyprodukowanego przez Huawei mogą utracić możliwość aktualizacji oprogramowania, w tym systemu operacyjnego Android, jakie ten sprzęt wykorzystuje. Współpracę z Huawei zawiesili także inni amerykańscy potentaci sektora elektronicznego: Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom.

Ruchy amerykańskich koncernów zostały wywołane przez decyzję Departamentu Handlu USA, który tydzień temu dopisał Huawei na listę kilkudziesięciu firm stanowiących według niego zagrożenie dla interesów USA. Sprzedawanie takim firmom wysokich technologii wymaga specjalnej zgody władz państwowych. I choć Departament Handlu przywrócił we wtorek Huawei prawo do współpracy z amerykańskimi firmami wysokich technologii na okres trzech miesięcy, skutecznie podważył pozycję rynkową chińskiego potentata w USA, i jak się okazuje także w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uderzenia w chińskiego potentata elektronicznego wpisują się w narastającą wrogość władz USA wobec Chin. Administracja Donalda Trumpa oskarża chińskie koncerny o kradzież amerykańskich technologii. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

echnologia.dziennik.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply