Samolot zwiadowczy marynarki wojennej przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie USA w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia Stanów Zjednoczonych. Chińskie wojsko potępiło przelot w sobotę. Armia ChRL uważa, że zagroził pokojowi i stabilności.

Chińskie wojsko zmobilizowało siły powietrzne i lądowe w celu monitorowania operacji amerykańskiego samolotu – przekazał rzecznik dowództwa wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, pułkownik Shi Yi, cytowany w sobotę przez agencję Reuters. Dodał, że Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Stanów Zjednoczonych. Armia ChRL uważa, że przelot amerykańskiego samolotu zagroził pokojowi i stabilności.

Dowództwo armii USA w regionie oświadczyło, że przelot amerykańskiego samolotu zwiadowczego typu P-8A Poseidon był demonstracją zaangażowania USA w sprawę “wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – podaje PAP.

W czwartek 22 chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). Z kolei we wtorek 29 chińskich samolotów wojskowych naruszyło ADIZ.

Jak informowaliśmy, władze Tajwanu poinformowały pod koniec maja o największych od stycznia ruchach chińskich sił powietrznych w tajwańskiej strefie identyfikacji obrony powietrznej. Największe naruszenie ADIZ przez chińskie siły powietrzne miało miejsce w styczniu bieżącego roku. Wówczas naruszyło ją 39 chińskich samolotów wojskowych.

Zobacz także: Chiny zwodowały trzeci lotniskowiec [+VIDEO/+FOTO]

W czerwcu przemawiając na azjatyckim szczycie Shangri minister obrony ChRL Wei Fenghe powtórzył stanowisko tego państwa w kwestii Tajwanu. „Jeśli ktokolwiek odważy się odłączać Tajwan od Chin będziemy walczyć za wszelką cenę, będziemy walczyć do końca. To jedyny wybór dla Chin” – powiedział.

Chiny uznają Tajwan za część swojego państwa. Większość państw świata uznaje ChRL za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. W styczniu 2021 roku władze USA zdecydowały o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

reuters.com / pap / usnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply