Sekretarz stanu Mike Pompeo zniósł wszelkie ograniczenia w kontaktach między amerykańską dyplomacją a nieuznawanymi władzami na Tajwanie.

Agencja informacyjna Reutera podkreśla, że choć USA nie uznają państwowości struktur na Tajwanie uważających się za Republikę Chińską to administracja Trumpa podejmowała praktyczne kroki mające wzmocnić ich pozycję strategiczną. Ostatni krok podejmowany tuż przed oddaniem władzy przyczyni się według agencji do dalszego zaostrzenia relacji między między dwoma mocarstwami

W oświadczeniu na temat relacji z Tajwanem sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał dotychczasowe ograniczenia “ustępstwami przed komunistycznym reżimem w Pekinie” i podkreślając, że Waszyngton nałożył je sam na siebie ogłosił ich zniesienie. Pompeo podkreślił wręcz jednostronność działań Waszyngtonu w sprawie relacji z Tajpej.

Jednym z ograniczeń jakie uchyliła administracja Trumpa był zakaz przyjmowania przedstawicieli władz na Tajwanie w oficjalnych gmachach Departamentu Stanu.

Satysfakcji z działań ustępującego prezydenta USA nie ukrywał przedstawiciel władz na Tajwanie w Waszyngtonie Hsiao Bi-khim. Jak napisał on na Tweeterze – “Dekady dyskryminacji zostały zakończone. Wielki dzień dla naszych stosunków dwustronnych.”

Bonnie Glaser, ekspertka z waszyngtońskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies skomentowała, że “administracja [Joe] Bidena będzie słusznie niezadowolona, że taka decyzja polityczna została podjęta w ostatnich dniach administracji Trumpa”.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem. W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak Mike Pompeo, uważany za polityka szczególnie antypekińskiego w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że “Tajwan nie był częścią Chin”.

Czytaj także: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. MSZ Chin protestuje

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply