Władze USA w ostatniej chwili nie dopuściły do zwolnienia irańskiego tankowca Grace 1 zatrzymanego przez Brytyjczyków na Gibraltarze.

Amerykańska agencja Reuters podaje, że władze USA w ostatniej chwili powstrzymały zwolnienie irańskiego statku zatrzymanego 4 lipca. “Departament Sprawiedliwości USA zawnioskował o zatrzymanie Grace 1 z powodu podejrzeń w kilku sprawach, które teraz są rozpatrywane” – można przeczytać w oświadczeniu lokalnego rządu Gibraltaru. Sprawę ponownie rozpatrzy Sad Najwyższy tego brytyjskiego terytorium zamorskiego.

Reuters nie podaje jakie konkretnie podejrzenia wobec załogi i właściciela Grace 1 ma Departament Sprawiedliwości USA przytacza jednak wypowiedź gibraltarskiego sędziego Anthonego Dudley’a, który stwierdził, że gdyby nie amerykański wniosek “statek by odpłynął”.

Grace 1 został zatrzymany przez brytyjskich komandosów na zlecenie Londynu. Reuters twierdzi, na postawie “kilku źródeł dyplomatycznych”, że stało się tak na życzenie Waszyngtonu. Załogę oskarżono o to, że przewozi ropę naftową z objętej sankcjami Syrii.

Dwa tygodnie później Irańczycy zatrzymali w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Wielu komentatorów uznaje, że nie zostanie on zwolniony tak długo, jak Brytyjczycy nie wypuszczą z Gibraltaru irańskiego tankowca.

Reuters twierdzi, powołując się na miejscowe źródło, że Sąd Najwyższy podejmie decyzję o zwolnieniu Grace 1.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply