Władze USA w ostatniej chwili nie dopuściły do zwolnienia irańskiego tankowca Grace 1 zatrzymanego przez Brytyjczyków na Gibraltarze.

Amerykańska agencja Reuters podaje, że władze USA w ostatniej chwili powstrzymały zwolnienie irańskiego statku zatrzymanego 4 lipca. „Departament Sprawiedliwości USA zawnioskował o zatrzymanie Grace 1 z powodu podejrzeń w kilku sprawach, które teraz są rozpatrywane” – można przeczytać w oświadczeniu lokalnego rządu Gibraltaru. Sprawę ponownie rozpatrzy Sad Najwyższy tego brytyjskiego terytorium zamorskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Reuters nie podaje jakie konkretnie podejrzenia wobec załogi i właściciela Grace 1 ma Departament Sprawiedliwości USA przytacza jednak wypowiedź gibraltarskiego sędziego Anthonego Dudley’a, który stwierdził, że gdyby nie amerykański wniosek „statek by odpłynął”.

Grace 1 został zatrzymany przez brytyjskich komandosów na zlecenie Londynu. Reuters twierdzi, na postawie „kilku źródeł dyplomatycznych”, że stało się tak na życzenie Waszyngtonu. Załogę oskarżono o to, że przewozi ropę naftową z objętej sankcjami Syrii.

Dwa tygodnie później Irańczycy zatrzymali w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Wielu komentatorów uznaje, że nie zostanie on zwolniony tak długo, jak Brytyjczycy nie wypuszczą z Gibraltaru irańskiego tankowca.

Reuters twierdzi, powołując się na miejscowe źródło, że Sąd Najwyższy podejmie decyzję o zwolnieniu Grace 1.

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz