Iran opublikował nagranie wideo przedstawiające zajęcie tankowca Stena Impero, pływającego pod brytyjską banderą, na wodach Cieśniny Ormuz.

Na nagraniu widać m.in. irańskie ścigacze w pobliżu tankowca, a także latający ponad nim śmigłowiec wojskowy. Według opisu strony irańskiej, cześć słyszalnych na nagraniu głosów to wymiana komunikatów między uczestniczącymi w akcji Irańczykami z centrum dowodzenia w porcie Bandar Abbas na południu Iranu, do którego ostatecznie trafił statek wraz z załogą. Film pokazuje też irańskie siły specjalne desantujące na pokład tankowca ze śmigłowca.

W sobotę szef irańskiej Organizacji Portów i Żeglugi Morskiej w prowincji Hormozgan, Allah-Morad Afifipoor powiedział, że tankowiec Stena Impero wcześniej uczestniczył w kolizji z irańską łodzią rybacką, jednak mimo wezwań z jej strony o pomoc, statek popłynął dalej, ignorując apele łodzi, która skontaktowała się z organizacją portów i żeglugi. Strona irańska tłumaczy, że wymagało to przeprowadzenia dochodzenia.

Afifipoor poinformował też, że tankowiec został zabrany do portu Bandar Abbas, gdzie pozostanie wraz z załogą do czasu zakończenia postępowania ws. zachowania statku. Jak podano, tankowiec nie przewoził żadnego ładunku, zaś załoga ma zostać przesłuchana w kwestiach technicznych.

Rzecznik Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Ramezan Szarif powiedział, że statek zajęto w czasie, gdy wpływał nieodpowiednią drogą morską na wody cieśniny. Twierdził też, że jednostka pod brytyjską banderą była „eskortowana przez brytyjski okręt wojenny”, który według niego próbował nie dopuścić do zatrzymania statku. Dodano też, że w tym czasie transponder tankowca był wyłączony. Według gen. Szarifa, Korpus Strażników Rewolucji zdołał doprowadzić statek do portu w Iranie, pomimo ingerencji brytyjskiego okrętu wojennego.

Jak informowaliśmy, Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał w piątek tankowiec Stena Impero, pływający pod brytyjską banderą. Strona irańska twierdzi, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt zagroził Iranowi „poważnymi konsekwencjami”. Dodał, że Wielka Brytania nie szuka militarnej opcji rozwiązania problemu, ale dyplomatycznej. Podkreślił przy tym, że sytuacja musi zostać rozwiązana. Udało się jednocześnie nawiązać kontakt z innym tankowcem Mesdar, należącym do brytyjskiego armatora i pływającego pod flagą liberyjską. W piątek późnym popołudniem został zajęty przez uzbrojonych Irańczyków, ale później został zwolniony. Poinformowano, że załoga jest bezpieczna.

„Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu” – oświadcza polskie MSZ w związku z zajęciem i zatrzymaniem przez Iran tankowca w Cieśninie Ormuz.

Presstv.com / youtube.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply