Według najnowszych danych rosyjskiego urzędu statystycznego w Rosji szybko kurczy się liczba obywateli w wieku produkcyjnym.

Według danych Rosstatu zawartych w raporcie „O rozwoju społeczno-ekonomicznym”, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy liczba osób zdolnych do pracy spadła w Rosji o około milion. Jeszcze na koniec zeszłego liczba zdolnych do pracy wynosiła w tym państwie 76,3 mln osób. W połowie roku bieżącego było to już tylko 75,3 mln. Stanowili oni 51% wśród wszystkich mieszkańców Rosji, przytoczył dane raportu portal Finanz.ru.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ubytek siły roboczej wiąże się z niekorzystną tendencją demograficzną – szybkim starzeniem się rosyjskiego społeczeństwa. Liczba zatrudnionych spadła w ciągu roku o 728 tys. ale w połączeniu z jeszcze większym kurczeniem się grupy osób w wieku produkcyjnym, bezrobocie w Rosji spadło do historycznego minimum 4,4%.

Może to wiązać się także ze specyfiką rosyjskiego rynku pracy – „Podczas gdy w większości państw świata przedsiębiorstwa zmniejszają produkcję i liczebność personelu w czasie wstrząsów ekonomicznych, w Rosji, z obawy przed zaostrzeniem napięć społecznych, wszyscy uczestnicy rynku zachowują się zupełnie inaczej. Zamiast tego by zwolnić nieefektywnych pracowników, pracodawcy wolą obniżać płace” – powiedziała Finanz.ru dyrektorka Instytutu Analiz Socjologicznych i Prognozowania Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej, Tatiana Malejewa.

„Oprócz tego, rosyjski rynek pracy skłania się do systemu ukrytego bezrobocia, w którym pracownikom skraca się tydzień pracy, wysyła na bezpłatny urlop, lub zmniejsza godziny i tempo wytwórczości” – dodaje Malejewa – „Pracownicy z radością przyjmują ten system, a wszystko z powodu niewielkiej liczby alternatyw – ryzyko nie znalezienia nowej pracy wywołuje obawę nawet u ludzi w wielkich miastach.

Według danych Rosstatu, liczba ludności Rosji zmniejszyła się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku o 180 tys. osób i to mimo tego, że imigracja wzrosła prawie dwukrotnie, z 69,4 tys. do 115,5 tys.

Czytaj także: Niemcy mimo sankcji podpisały list o współpracy z Rosją – chcą zwiększyć wydajność rosyjskiej gospodarki

finanz.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz