Według organizacji kierowanej przez prof. Jeffreya Sachsa Polska systematycznie awansuje w rankingu “najbardziej szczęśliwych krajów”.

Organizacja Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) jak co roku przygotowała World Happiness Report – ranking krajów ze względu na kryterium „szczęścia”. Według opublikowanego w środę raportu na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia. Liderująca przed rokiem Norwegia tym razem musiała zadowolić się drugim miejscem. Dalsze czołowe miejsca w rankingu także zajęły kraje nordyckie – Dania (3.), Islandia (4.) oraz Szwecja (9.). Zdaniem szefa SDSN prof. Jeffreya Sachsa wynika to z rozbudowanych w tych krajach systemów pomocy socjalnej a także wysokiego zaufania do rządów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska awansowała o 4 pozycje – na 42. miejsce. Bezpośrednio przed nami są Salwador i Nikaragua a za nami Bahrajn i Uzbekistan. W porównaniu do 2015 roku Polska jest wyżej w rankingu aż o 18 miejsc.

Z sąsiadów Polski najwyżej uplasowały się Niemcy (15. miejsce), za nimi były Czechy (21.), Słowacja (39.), Litwa (50.), Rosja (59.) i Białoruś (73.). Ukraina zajęła najniższe miejsce w rankingu spośród krajów sąsiadujących z Polską – dopiero 138., o sześć pozycji niżej niż przed rokiem. Uzyskała jednak nieznacznie wyższy wskaźnik „szczęścia” – 4,103 pkt., o 0,007 pkt więcej niż przed rokiem. W rankingu zwraca uwagę także spadek pozycji Rosji o 10. miejsc.

Najmniej „szczęśliwymi” krajami okazały się w tym roku Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy i Tanzania.

Składowymi współczynnika „szczęścia” w rankingu SDSN są takie wielkości jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Tegoroczne zestawienie opierało się na danych pracowni sondażowej Gallupa z lat 2015-2017.

CZYTAJ TAKŻE: Mocno spadła sympatia Polaków do innych narodów [SONDAŻ]

Kresy.pl / TVN24 / WHR

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply