W sobotę czeska agencja CTK podała, że Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej związane z planami przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.

Rzeczniczka czeskiego MSZ Michaela Lagronova powiedziała agencji, że Czechy nie widzą powodu, dla którego Unia Europejska miałaby zajmować stanowisko w tej sprawie.

CTK poinformowała również, że palestyńskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu decyzji trzech unijnych państw. Według oświadczenia palestyńskiej dyplomacji Czechy, Węgry i Rumunia poniosą pełną odpowiedzialność za konsekwencje swojego kroku, zwłaszcza za kontekście stosunków z arabskim i islamskim światem.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

Przygotowywane przez europejską służbę dyplomatyczną oświadczenie zawierało deklarację, wedle której kraje członkowskie Unii nie będą przenosić swoich ambasad do Jerozolimy. Według rzeczniczki MSZ Czech wychodziło ono poza ramy grudniowego stanowiska szczytu prezydentów i premierów Unii. Stwierdzono na nim, że jedynym realnym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest powstanie dwóch państw, z Jerozolimą jako ich stolicą.

Prezydent Czech Milosz Zeman wielokrotnie nakłaniał do wzięcia przykładu z USA i przeniesienia ambasady jego kraju do Jerozolimy. W maju Czechy otworzyły w Jerozolimie konsulat honorowy, a w listopadzie, w trakcie planowanej wizyty Zemana w Izraelu, otwarte zostanie Centrum Czeskie.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply