W sobotę czeska agencja CTK podała, że Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej związane z planami przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.

Rzeczniczka czeskiego MSZ Michaela Lagronova powiedziała agencji, że Czechy nie widzą powodu, dla którego Unia Europejska miałaby zajmować stanowisko w tej sprawie.CTK poinformowała również, że palestyńskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu decyzji trzech unijnych państw. Według oświadczenia palestyńskiej dyplomacji Czechy, Węgry i Rumunia poniosą pełną odpowiedzialność za konsekwencje swojego kroku, zwłaszcza za kontekście stosunków z arabskim i islamskim światem.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

Przygotowywane przez europejską służbę dyplomatyczną oświadczenie zawierało deklarację, wedle której kraje członkowskie Unii nie będą przenosić swoich ambasad do Jerozolimy. Według rzeczniczki MSZ Czech wychodziło ono poza ramy grudniowego stanowiska szczytu prezydentów i premierów Unii. Stwierdzono na nim, że jedynym realnym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest powstanie dwóch państw, z Jerozolimą jako ich stolicą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Czech Milosz Zeman wielokrotnie nakłaniał do wzięcia przykładu z USA i przeniesienia ambasady jego kraju do Jerozolimy. W maju Czechy otworzyły w Jerozolimie konsulat honorowy, a w listopadzie, w trakcie planowanej wizyty Zemana w Izraelu, otwarte zostanie Centrum Czeskie.

Kresy.pl / forsal.pl

Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne oświadczenie UE wobec przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz