Czechy uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

MSZ Czech w oświadczeniu poinformowało, że Praga uznaje zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela, ale przeniesienie tam swojej ambasady rozważy po rozmowach z partnerami regionalnymi.

W wydanym w środę oświadczeniu Czechy uznały zachodnią Jerozolimę sprzed 1967 roku za stolicę państwa Izrael.

– Republika Czeska obecnie, przed podpisaniem pokoju między Izraelem i Palestyną, uznaje Jerozolimę za faktyczną stolicę Izraela w granicach linii demarkacyjnej z 1967 roku – czytamy w oświadczeniu czeskiego MSZ, cytowanym przez czołowe izraelskie media.

Jednocześnie, Czechy nie zamierzają wzorem USA przenosić tam swojej ambasady, przynajmniej na razie:

– Republika Czeska wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE, za konkluzjami Rady Spraw Zagranicznych UE, uważa Jerozolimę za przyszłą stolicę obu państw, mianowicie Państwa Izrael i przyszłego Państwa Palestyny. Ministerstwo może zacząć rozważać przeniesienie czeskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy tylko na bazie rezultatów negocjacji z kluczowymi partnerami w regionie i na świecie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelskie media zaznaczają, ze Czech wydały swoje oświadczenie kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego administracja uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela i polecił Departamentowi Stanu przygotować się do przeniesienia tam z Tel Awiwu amerykańskiej ambasady. Media te zwracają uwagę, że Trump nie poczynił żadnego rozróżnienia między wschodnią, a zachodnią Jerozolimą w swoim wystąpieniu – co z kolei zrobili Czesi. Przypominają również, że w tym roku Rosja oświadczyła, że zamierza uznać Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

W maju tego roku czeski parlament w specjalnej rezolucji uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, a także potępił wcześniejszą rezolucję UNESCO, krytyczną wobec tego państwa. Opowiedziało się za tym 112 ze 156 posłów. Parlamentarzyści wezwali również rząd Czech do przyjęcia odpowiedniej rezolucji i oficjalnego uznania Jerozolimy za izraelską stolicę, przy jednoczesnym otwarciu bezpośrednich i bezwarunkowych negocjacji z Palestyńczykami.

Wcześniej informowaliśmy, że sekretarz obrony USA James Mattis i sekretarz stanu Rex Tillerson, w trakcie listopadowego spotkania w Białym Domu, przestrzegali prezydenta Donalda Trumpa przed konsekwencjami uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego, co było jedną z jego obietnic wyborczych. Dziennik „The Times of Israel” poinformował, powołując się na telewizję CNN, że również dyrektor CIA Mike Pompeo prywatnie wyraził swój sprzeciw wobec decyzji o Jerozolimie.

Przywódca Hamasu uznał deklarację Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela za zakończenie okresu politycznego i rozpoczęcie nowego etapu walki o państwo palestyńskie.

Czytaj również: Hamas wezwał Palestyńczyków do powstania przeciw Izraelowi

Timesofisrael.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz