Czechy uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

MSZ Czech w oświadczeniu poinformowało, że Praga uznaje zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela, ale przeniesienie tam swojej ambasady rozważy po rozmowach z partnerami regionalnymi.

W wydanym w środę oświadczeniu Czechy uznały zachodnią Jerozolimę sprzed 1967 roku za stolicę państwa Izrael.

– Republika Czeska obecnie, przed podpisaniem pokoju między Izraelem i Palestyną, uznaje Jerozolimę za faktyczną stolicę Izraela w granicach linii demarkacyjnej z 1967 roku – czytamy w oświadczeniu czeskiego MSZ, cytowanym przez czołowe izraelskie media.

Jednocześnie, Czechy nie zamierzają wzorem USA przenosić tam swojej ambasady, przynajmniej na razie:

– Republika Czeska wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE, za konkluzjami Rady Spraw Zagranicznych UE, uważa Jerozolimę za przyszłą stolicę obu państw, mianowicie Państwa Izrael i przyszłego Państwa Palestyny. Ministerstwo może zacząć rozważać przeniesienie czeskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy tylko na bazie rezultatów negocjacji z kluczowymi partnerami w regionie i na świecie.

Izraelskie media zaznaczają, ze Czech wydały swoje oświadczenie kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego administracja uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela i polecił Departamentowi Stanu przygotować się do przeniesienia tam z Tel Awiwu amerykańskiej ambasady. Media te zwracają uwagę, że Trump nie poczynił żadnego rozróżnienia między wschodnią, a zachodnią Jerozolimą w swoim wystąpieniu – co z kolei zrobili Czesi. Przypominają również, że w tym roku Rosja oświadczyła, że zamierza uznać Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

W maju tego roku czeski parlament w specjalnej rezolucji uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, a także potępił wcześniejszą rezolucję UNESCO, krytyczną wobec tego państwa. Opowiedziało się za tym 112 ze 156 posłów. Parlamentarzyści wezwali również rząd Czech do przyjęcia odpowiedniej rezolucji i oficjalnego uznania Jerozolimy za izraelską stolicę, przy jednoczesnym otwarciu bezpośrednich i bezwarunkowych negocjacji z Palestyńczykami.

Wcześniej informowaliśmy, że sekretarz obrony USA James Mattis i sekretarz stanu Rex Tillerson, w trakcie listopadowego spotkania w Białym Domu, przestrzegali prezydenta Donalda Trumpa przed konsekwencjami uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego, co było jedną z jego obietnic wyborczych. Dziennik „The Times of Israel” poinformował, powołując się na telewizję CNN, że również dyrektor CIA Mike Pompeo prywatnie wyraził swój sprzeciw wobec decyzji o Jerozolimie.

Przywódca Hamasu uznał deklarację Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela za zakończenie okresu politycznego i rozpoczęcie nowego etapu walki o państwo palestyńskie.

Czytaj również: Hamas wezwał Palestyńczyków do powstania przeciw Izraelowi

Timesofisrael.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply