Pod względem tempa wzrostu PKB w UE Polskę wyprzedzają tylko Rumunia, Malta i Łotwa.

Pod względem dynamiki Produktu Krajowego Brutto w trzecim kwartale 2017 Polska zajęła czwarte miejsce w Unii Europejskiej ze wzrostem 1,2 proc. (Eurostat podaje dane wyrównane sezonowo). Przed nami znalazły się Łotwa (+1,5 proc), Malta (+1,9 proc.) oraz bezkonkurencyjna Rumunia (+2,6 proc.). Jedynym krajem UE, który zanotował spadek PKB, była Dania (-0,6 proc.). Wzrost zaledwie o 0,1 proc. odnotowała Litwa.

Średni wzrost PKB zarówno w strefie euro jak i w całej UE wyniósł 0,7 proc. W ujęciu rocznym dało to wzrost o 2,6 proc. Eurostat porównał je z analogicznymi danymi z USA – w trzecim kwartale br. wzrost wyniósł tam 0,8 proc, a w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku 2,3 proc.

Jak podaje bankier.pl, także zestawienie dynamik rocznych plasuje Polskę na czwartym miejscu. Według danych wyrównanych sezonowo, polska gospodarka rozwijała się w tempie 5,2 proc. rok do roku, przed nią była Łotwa (6,2 proc.), Malta (7,7 proc.) i Rumunia (8,6 proc.).

Raport Eurostatu nie uwzględnia danych dla Luksemburga i Irlandii – kraje te nie podały jeszcze swoich wyników za trzeci kwartał. Jak pisze bankier.pl, irlandzki PKB rósł w ostatnich kwartałach szybciej od polskiego.

Przypomnijmy, że opublikowane w połowie listopada wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego w Polsce przekroczyły oczekiwania większości ekonomistów. W trzecim kwartale 2017 roku PKB Polski wzrósł o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku (dane niewyrównane sezonowo). Średnia oczekiwań analityków wyniosła 4,5 proc. Najwięcej (4,9 proc.) prognozował Goldman Sachs, a w Polsce ekonomiści mBanku (4,8 proc.). Tym samym impet polskiej gospodarki okazał się najwyższy od czwartego kwartału 2011 roku. Wszystkich zdumiały jednak dane z Rumunii mówiące o tym, że w trzecim kwartale PKB Rumunii wzrósł o rekordowe 8,8 proc. rok do roku (dane niewyrównane sezonowo). Było to więcej, niż wynosi wzrost gospodarczy Chin.

Kresy.pl / Eurostat / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply