Pod względem tempa wzrostu PKB w UE Polskę wyprzedzają tylko Rumunia, Malta i Łotwa.

Pod względem dynamiki Produktu Krajowego Brutto w trzecim kwartale 2017 Polska zajęła czwarte miejsce w Unii Europejskiej ze wzrostem 1,2 proc. (Eurostat podaje dane wyrównane sezonowo). Przed nami znalazły się Łotwa (+1,5 proc), Malta (+1,9 proc.) oraz bezkonkurencyjna Rumunia (+2,6 proc.). Jedynym krajem UE, który zanotował spadek PKB, była Dania (-0,6 proc.). Wzrost zaledwie o 0,1 proc. odnotowała Litwa.

Średni wzrost PKB zarówno w strefie euro jak i w całej UE wyniósł 0,7 proc. W ujęciu rocznym dało to wzrost o 2,6 proc. Eurostat porównał je z analogicznymi danymi z USA – w trzecim kwartale br. wzrost wyniósł tam 0,8 proc, a w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku 2,3 proc.

Jak podaje bankier.pl, także zestawienie dynamik rocznych plasuje Polskę na czwartym miejscu. Według danych wyrównanych sezonowo, polska gospodarka rozwijała się w tempie 5,2 proc. rok do roku, przed nią była Łotwa (6,2 proc.), Malta (7,7 proc.) i Rumunia (8,6 proc.).

Raport Eurostatu nie uwzględnia danych dla Luksemburga i Irlandii – kraje te nie podały jeszcze swoich wyników za trzeci kwartał. Jak pisze bankier.pl, irlandzki PKB rósł w ostatnich kwartałach szybciej od polskiego.

Przypomnijmy, że opublikowane w połowie listopada wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego w Polsce przekroczyły oczekiwania większości ekonomistów. W trzecim kwartale 2017 roku PKB Polski wzrósł o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku (dane niewyrównane sezonowo). Średnia oczekiwań analityków wyniosła 4,5 proc. Najwięcej (4,9 proc.) prognozował Goldman Sachs, a w Polsce ekonomiści mBanku (4,8 proc.). Tym samym impet polskiej gospodarki okazał się najwyższy od czwartego kwartału 2011 roku. Wszystkich zdumiały jednak dane z Rumunii mówiące o tym, że w trzecim kwartale PKB Rumunii wzrósł o rekordowe 8,8 proc. rok do roku (dane niewyrównane sezonowo). Było to więcej, niż wynosi wzrost gospodarczy Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Eurostat / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz