GUS: wzrost gospodarczy w Polsce najwyższy od 6 lat

Wyniki wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale br. podane przez GUS przekroczyły oczekiwania większości ekonomistów.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego. W trzecim kwartale 2017 roku PKB Polski wzrósł o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku. Jak podaje gazeta.pl, rzeczywistość prześcignęła prognozy większości analityków. Średnia ich oczekiwań wyniosła bowiem 4,5 proc. Najwięcej (4,9 proc.) prognozował Goldman Sachs, a w Polsce ekonomiści mBanku (4,8 proc.).

Tym samym impet polskiej gospodarki okazał się najwyższy od czwartego kwartału 2011 roku.

GUS zweryfikował także dane o wzroście w drugim kwartale br. Wstępnie wyliczono, że było to 3,9 proc., obecnie według zweryfikowanych danych było to 4,0 proc. w ujęciu rocznym.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal money.pl pozytywne wyniki gospodarki nie są zaskoczeniem. Według Piotra Bielskiego z Banku Zachodniego WBK Polska korzysta na ożywieniu gospodarczym w strefie euro.

Nie jest jeszcze jasne, jaka była struktura wzrostu w trzecim kwartale. Szczegółowe dane na ten temat GUS opublikuje 30 listopada. Dotychczas gospodarka rozwijała się głównie dzięki konsumpcji. Ekonomiści mBanku przypuszczają, że teraz dodatkowym czynnikiem prowzrostowym okazały się inwestycje. Eksperci PKO BP uważają, że przyczynił się do tego także wzrost popytu zagranicznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: PKO BP: w przyszłym roku gospodarka jeszcze bardziej przyspieszy

Kresy.pl / gazeta.pl / money.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz