Rumuńska gospodarka wystrzeliła w górę. Eksperci: „opadły nam szczęki”

Eksperci nie przewidywali, że PKB Rumunii może rosnąć o połowę szybciej niż do tej pory.

Według najnowszych danych odnośnie rumuńskiej gospodarki, w trzecim kwartale br. PKB Rumunii wzrósł o rekordowe 8,8 proc. Jest to więcej, niż wynosi wzrost gospodarczy Chin. – poinformował we wtorek bankier.pl.

Ekonomiści nie przewidywali takiego wyniku. W ciągu ostatnich 2,5 roku gospodarka Rumunii rosła w tempie od 3,5 do 6,1 proc. rok do roku. Prognozy gospodarcze dla trzeciego kwartału wynosiły około 5,8 proc., co miało oznaczać spowolnienie rumuńskiego wzrostu, który w drugim kwartale wyniósł 6,1 proc. Tymczasem wskaźnik ten „wystrzelił” do poziomu 8,8 proc. według danych niewyrównanych sezonowo (wyrównany wskaźnik wyniósł 8,6 proc.).

„Opadły nam szczęki” – napisał na Twitterze mBank Research‏, oficjalne konto działu badań i analiz mBanku.

Jak pisze bankier.pl, Rumunia notowała wyższe wzrosty przed 2008 rokiem. Zanim wybuchnął kryzys wywołany upadkiem Lehman Brothers, Rumuni cieszyli się wzrostami ponad 10 proc. rocznie.

Wzrost na poziomie powyżej 8 proc. rocznie uplasuje Rumunię w czołówce światowych liderów wzrostu gospodarczego. Z dotychczas opublikowanych danych wynikało, że największym wzrostem w trzecim kwartale mógł pochwalić się Wietnam (7,5 proc.). Gospodarka Chin rośnie obecnie w tempie 6,8 proc. Wiele krajów nie ujawniło jednak jeszcze swoich wyników za ten okres.

Dokładne dane odnośnie struktury wzrostu rumuńskiego PKB w trzecim kwartale zostaną podane 5. grudnia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: GUS: wzrost gospodarczy w Polsce najwyższy od 6 lat

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Już od początku 2016r rząd Rumunii konsekwentnie tnie różne formy opodatkowania ich gospodarki,zmniejsza jej biurokratyczną narośl,nawet przy sprzeciwie Banku Centralnego i MFW.UE też zabroniła Rumunii nadmiernego obniżenia VAT-u.Wbrew wszelkim sceptykom i obawom gospodarka Rumunii kwitnie.Wzrastają wpływy do budżetu,jest nadwyżka budżetowa,rozkwita przedsiębiorczość,wzrasta produktywność.Wszystko po cichu,bez propagandy sukcesu.