Ukraiński bank centralny: Emigracja niszczy gospodarkę kraju

Według analiz ukraińskiego banku centralnego emigracja wywołała w latach 2016-2017 na Ukrainie stratę od 5 do 8 proc. siły roboczej.

Według szacunków od 7 do 9 mln Ukraińców pracuje obecnie za granicą, jednak zdaniem ekspertów wyniki takie obarczone są znaczną dozą niepewności. Szef Ukraińskiego Stowarzyszenia Firm Międzynarodowego Pośrednictwa Pracy Wasilij Woskobojnik zauważa, że większość rynku pośrednictwa pracy znajduje się w szarej strefie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Ukraiński bank centralny NBU, poinformował, że w latach 2016-2017 z powodu emigracji zarobkowej Ukraina straciła od 5 do 8 proc. siły roboczej w stosunku do roku 2015.

ZOBACZ TAKŻE: Coraz więcej Ukraińców myśli o emigracji. 4 mln z nich chciałoby osiedlić się w Polsce

NBU ocenia, że również większość Ukraińców studiujących za granicą nie wróci do kraju. Emigracja jest zdaniem ukraińskiego banku centralnego jest stymulowana przez: wojnę na wschodzie kraju, kryzys makroekonomiczny, pogorszenie stanu gospodarstw domowych i wysoki poziom bezrobocia wśród młodzieży.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ukraińskie ministerstwo polityki społecznej ocenia, że emigracja z Ukrainy będzie w najbliższych latach się nasilała.

Jednym z największych średnioterminowych ryzyk dla gospodarki Ukrainy jest migracja, szczególnie w warunkach niewysokiego wzrostu produktywności pracy i innych czynników wpływających na dynamikę produkcji. Wzrost zarobków, który stymulowany jest emigracją i wzrost standardów socjalnych tworzą nacisk na rynek pracy, na dochodowość przedsiębiorstw, i na inne makroekonomiczne wskaźniki – powiedział Dmitrij Sołohub, wiceprezes NBU.

Musimy zahamować emigrację zarobkową i stworzyć warunki, by ludzie zostawali w Ukrainie. Można rozwiązać ten problem w ciągu kilku lat. Zadanie — wysokie zarobki, wysokiej jakości miejsca pracy – zaznaczył ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman.

Kresy.pl / forsal.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz