Najnowsze badanie socjologiczne przeprowadzone w Bułgarii wskazuje, że katastrofalny poziom emigracji może się jeszcze powiększyć.

Agencja informacyjne Novinite przytoczyła w środę wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Trend Research Center przeprowadzonego w dniach 27 listopada – 3 grudnia zeszłego roku. Wynika z niego, że aż 41 proc. mieszkańców Bułgarii ma jakiegoś krewnego, który wyjechał z ojczyzny do innego państwa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

27 proc. badanych powiedziało, że otrzymuje wsparcie finansowe od krewnych pracujących na emigracji. Najczęściej odpowiedź taką zaznaczali respondenci powyżej 60 roku życia. Przy czym aż 80 proc. tych, którzy przyznali, że otrzymują przekazy pieniężne z zagranicy stwierdziło, że bez nich nie dałoby sobie materialnie rady.

24 proc. respondentów stwierdziło, że zamierza wyjechać z ojczyzny natomiast 70 proc, zadeklarowało, że nie ma takiej intencji. Przy tym 27 proc. wśród tych ostatnich wskazywało konieczność zajmowania się rodzinę jako główną kotwicę trzymającą ich w Bułgarii. Natomiast 61 proc. wśród ankietowanych mających krewnych za granicą stwierdziło, że do emigracji skłoniła ich sytuacja materialna.

Jednak według 22 proc. badanych, ich znajomy krewny wrócił z zagranicy z zamiarem stałego zamieszkania w Bułgarii. 31 proc. respondentów stwierdziło, że Bułgarzy mieszkający za granicą byli szczęśliwsi niż ci mieszkający w Bułgarii, ale większość 44 proc. nie zgodziło się z takim poglądem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z oficjalnych danych bułgarskiego Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI) za 2019 rok wynika, że ówczesna liczba mieszkańców Bułgarii spadła do 6 951 482 ludzi. 35 lat wcześniej zaludnienie Bułgarii osiągało prawie 9 mln osób.

Bułgaria jest państwem o najniższym PKB per capita w Unii Europejskiej.

novinite.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz