Były premier Włoch Matteo Renzi poinformował w środę, że jego partia wycofuje się z koalicji rządzącej pozbawiając rząd większości parlamentarnej – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformował w środę Reuters były premier Włoch Matteo Renzi ogłosił w środę, że jego partia wycofuje się z koalicji rządzącej.

Renzi, który stoi na czele małej partii Italia Viva, od dawna groził odejściem z rządu, narzekając na plany premiera Giuseppe Contego dotyczące wydania miliardów euro obiecanych przez Unię Europejską w celu ożywienia gospodarki.

Zobacz też: Włochy wstrzymują połączenia z Wielką Brytanią

„Bycie odpowiedzialnym to stawienie czoła problemom, a nie ich ukrywanie” – powiedział na konferencji prasowej Renzi.

Kilka godzin wcześniej Conte wystosował ostatni apel do Renziego, by pozostał w czteropartyjnej koalicji, która objęła urząd w sierpniu 2019 roku mówiąc, że jest przekonany, że jedność rządu może zostać przywrócona, jeśli będzie dobra wola ze wszystkich stron.

Nie było od razu jasne, co zrobi Conte lub jego główni sojusznicy, Ruch 5 Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD).

Jednym z możliwych scenariuszy byłaby próba renegocjacji przez partie koalicyjne nowego paktu z Italia Viva, który prawie na pewno otworzyłby drogę do poważnych zmian w rządzie. Gdyby koalicja nie mogła dojść do porozumienia w sprawie dalszych działań, prezydent Sergio Mattarella prawie na pewno spróbowałby stworzyć rząd jedności narodowej.

Gdyby to się nie udało, jedyną opcją byłyby przyspieszone wybory. Renzi powiedział dziennikarzom, że uważa, że ​​można uniknąć wyborów, mówiąc, że jest pewien, iż w parlamencie znajdzie się większość, która poprze nowy rząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Centroprawicowy blok opozycyjny we Włoszech wezwał w środę premiera Giuseppe Conte do dymisji. We wspólnym oświadczeniu Liga, Bracia Włosi i Forza Italia stwierdziła, że ​​najlepszym sposobem na zapewnienie stabilnego rządu w tym momencie byłyby przedterminowe wybory.

Nicola Zingaretti, szef współrządzącej koalicji Partii Demokratycznej (PD), potępił posunięcie Italii Viva jako „poważny błąd”, mówiąc, że jest to sprzeczne z najlepszym interesem Włoch.

Zobacz też: Włochy z najwyższą liczbą zgonów od drugiej wojny światowej

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz