Z oficjalnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI) za 2019 rok wynika, że aktualna liczba ludności spadła poniżej 7 mln. 35 lat temu liczba mieszkańców Bułgarii wynosiła prawie 9 mln. Dane zostały opublikowane w poniedziałek.

Z opublikowanych w poniedziałek danych NSI wynika, że ludność Bułgarii wynosiła w końcu 2019 roku 6 mln 951 tys. 482 osoby – podaje portal “Onet Wiadomości”. Zmniejszyła się o 48 tys. w porównaniu do poprzedniego roku. 35 lat temu wynosiła zaś prawie 9 mln.

Przeciętny wiek wynosi w Bułgarii 43,9 lat. To o 3 lata więcej niż 20 lat temu. 60 proc. ludności jest w wieku zdolnym do pracy.

Przeciętna długość życia mężczyzn w tym kraju wynosi 71,5 roku. W przypadku kobiet zaś 79,5. W zeszłym roku urodziło się w Bułgarii 61 tys. dzieci. Współczynnik urodzeń jest najwyższy w rejonie wschodniego miasta Sliwen – przeważa tam mniejszość romska.

Według prognoz portalu “Populationof.net” w kolejnych latach spadek liczby ludności w tym kraju będzie się pogłębiał. Przy zachowaniu podobnych współczynników dzietności oraz migracji, populacja Bułgarii może wynosić w 2050 roku niewiele ponad 5 mln. Przeciętny wiek wzrośnie zaś do 46,4 lat.

Zobacz także: Bułgaria i Grecja wzmacniają granice w obliczu napływu migrantów z Turcji

wiadomosci.onet.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply