Gaz-System poinformował, że we Francji i Niemczech rozpoczęto wytapianie stali i produkcję blach na potrzeby Baltic Pipe. Gazociąg ma być gotowy za dwa lata.

W czwartek Gaz-System poinformował, że wytop stali i produkcja blach na potrzeby Baltic Pipe rozpoczęły się w Niemczech i we Francji – podał w piątek portal “WNP.pl”. Za dwa lata Gazociąg ma być gotowy.

Zobacz także: Inwestorzy Baltic Pipe: Projekt będzie rentowny

Tak jak przewidywały wcześniejsze ustalenia, 36-calowe rury (około 900 mm średnicy) wyprodukowane zostaną przez spółkę Europipe w zakładzie w Mülheim an der Ruhr. Firma Mülheim Pipecoatings (spółka zależna Europipe), zajmie się wykonaniem zewnętrznej powłoki oraz okładziny do wnętrza rur. Grupa Salzgitter i Dillinger Hüttenwerke AG, jeden z akcjonariuszy, dostarczy Europipe zasoby surowca potrzebne do produkcji rur.

Jak podaje portal, wcześniejsze informacje sugerują, że łącznie około 23 tys. rur zostanie wykonanych do budowy Baltic Pipe. Długość każdej z nich będzie wynosiła 12,1 m.

Nie została podana dokładna wartość umowy. Koszt całego gazociągu szacowany jest jednak na około 500 mln euro. 60 proc. pokryje Unia Europejska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Dania zgadza się na gazociąg przez Bałtyk do Polski

Projekt Baltic Pipe złożony jest z pięciu komponentów. Pierwszym jest gazociąg na dnie Morza Północnego, biegnący między norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu. Elementem drugim jest rozbudowa systemu przesyłowego Danii. Trzecim zaś, tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii. Czwarty element stanowić ma podmorski gazociąg między polskim a duńskich systemem przesyłowym gazu. Rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce zamyka inwestycję.

Gaz-System posiada już aktualnie komplet decyzji dla gazociągu łączącego Krajowy System Przesyłowy z gazociągiem podmorskim.

Gazociąg ma przesyłać rocznie 10 mld m3 gazu z Norwegii. Pozwoliłoby to na całkowite uniezależnienie się od dostaw surowca z Rosji.

wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply