Bawarska CSU chce odesłania na Ukrainę bezrobotnych Ukraińców. “Podjęcie pracy w Niemczech lub powrót na bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy” – oświadczył lider grupy parlamentarnej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt.

Bawarska partia CSU domaga się odesłania uchodźców wojennych z Ukrainy do ich kraju, jeśli nie podejmą oni pracy w Niemczech. “Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia wojny musi obowiązywać zasada: podjęcie pracy w Niemczech lub powrót na bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy” – podkreślił lider grupy parlamentarnej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt, cytowany w niedzielę przez Deutsche Welle.

W ostatnim czasie kilku ministrów spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych wezwało do zaprzestania wypłacania zasiłku obywatelskiego uchodźcom wojennym z Ukrainy i przyznawania im jedynie niższych zasiłków dla osób ubiegających się o azyl. Serwis DW przypomina, że ten postulat został odrzucony przez rząd Olafa Scholza.

Dobrindt zwraca uwagę, że zasiłek obywatelski miał być szybką pomocą na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale już dawno stał się hamulcem przy podjęciu pracy. Polityk CSU wskazuje, ze zbyt wiele osób z Ukrainy trzyma się tego zasiłku socjalnego zamiast pójść do pracy.

Czytaj: Poroszenko: Niemcy powinny przestać finansować mężczyzn z Ukrainy

W marcu politycy CDU/CSU zwracali uwagę, że coraz więcej Ukraińców ucieka do Niemiec i wówczas było ich już 1,65 miliona.

Hans-Eckhard Sommer, szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców podkreślał, że liczba nowoprzybyłych Ukraińców przekraczała już wówczas liczbę nowych wniosków o azyl z innych krajów. Wskazywał, że większość z nich może potrzebować kwaterunku na koszt państwa.

Szef niemieckiej CDU Friedrich Merz mówił w styczniu, że przyznanie uchodźcom z Ukrainy prawa do zasiłku obywatelskiego było błędem. Jego zdaniem, ukraińscy uchodźcy powinni pracować.

Styczniowe dane wskazywały, że tylko około 20 procent z ponad miliona przebywających w Niemczech ukraińskich uchodźców pracuje.

Zobacz także: Niemiecki rząd nie będzie zmuszał Ukraińców do walki za ojczyznę

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  “🔴”Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po wybuchu wojny. Teraz uchwała trafi do Sejmu.
  Zwolnienie z podatku dochodowego to przywilej dla uchodźców, na co miliony Polaków nie mogą liczyć. A przypomnijmy, że PiS razem z KO, Lewicą, PSL i Polską2050 uchwalił już wielomiliardowe programy socjalne dla uchodźców, w tym 500+, 300+, czy 12 tys. zł dodatku rodzinnego. Teraz może dojść do zwolnienia z PIT, o czym ciężko pracujący Polacy mogą pomarzyć…
  Polak obywatelem drugiej kategorii we własnym kraju. HANIEBNY PROJEKT USTAWY – DRUK 2069!
  Art. 9 – darmowe zakwaterowanie, całodobowe wyżywienie, darmowy transport
  Art. 34 – darmowa opieka zdrowotna, priorytetowa pomoc medyczna przed Polakami
  Art.12 – świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze, 500+, dodatkowe świadczenie na każde dziecko, dobry start, rodzinny kapitał opiekuńczy
  Art. 47 – Dodatkowe środki na kształcenie, opiekę i wychowanie
  Art. 13 – zadłużenie Polski na poczet utrzymania obywateli Ukrainy
  Art. 24 – obywatele Ukrainy by pracować jako pedagodzy w dziecięcych placówkach nie obowiązują zasady, które muszą spełniać Polacy, czyli posiadać wykształcenie wyższe pedagogiczne
  Art. 43, 44, 45 – obywatel Ukrainy może być zatrudniony w uczelni jako nauczyciel akademicki w Polskiej Akademii Nauk w instytutach badawczych bez konkursu, tak jak Polacy
  TO JEST PIERWSZY PRZYPADEK W HISTORII ŚWIATA, KIEDY IMIGRANCI OTRZYMUJĄ WIĘKSZE PRAWA OD OBYWATELI KTÓRZY W TYM KRAJU MIESZKAJA.