Ranking opracowała Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywa ONZ kierowana przez Jeffreya Sachsa.

Z rankingu wynika, że najszczęśliwszymi krajami są kraje skandynawskie, najmniej szczęśliwymi Republika Środkowej Afryki, Burundi i Tanzania. Poza Norwegią na podium stanęły także Dania (2) i Islandia (3).

Z sąsiadów Polski najwyżej uplasowały się Niemcy (16), następnie Czechy (23), Słowacja (40), Rosja (49), Litwa (52), Białoruś (67) i Ukraina (132).

Polska znalazła się na 46. miejscu, pomiędzy Salwadorem i Uzbekistanem.

Ranking opublikowała Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywa ONZ zapoczątkowana w 2012 roku. Dyrektor SDSN Jeffrey Sachs i zarazem specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ powiedział agencji Reutersa, że „szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (…) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu”. – podał onet.pl

Twórcy rankingu brali pod uwagę takie czynniki jak: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Zestawienie opierało się na danych pracowni sondażowej Gallupa.

CZYTAJ TAKŻE: Polska przed Rumunią w rankingu krajów najbardziej wykorzystywanych przez zagraniczny kapitał

onet.pl / facebook / kresy.pl

Reklama7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz