Uczestnicy blokady chcą zapobiec głosowaniu Turków z bułgarskim paszportem w zbliżających się wyborach parlamentarnych w Bułgarii.

Aktywiści bułgarskiej koalicji partii Zjednoczeni Patrioci zablokowali dzisiaj rano przejścia graniczne z Turcją: Kapitan Andreewo, Tarnowo i Lesowo. W ten sposób chcą zapobiec przyjazdowi na zaplanowane na najbliższy weekend bułgarskie wybory parlamentarne Turków posiadających bułgarskie obywatelstwo.Uczestnicy blokady mają ze sobą flagi z hasłem „Bronimy Bułgarii i Europy”. Na przejściu Kapitan Andreewo pojawili się przywódcy Zjednoczonych Patriotów. „Zostaniemy tutaj, ile zechcemy” – powiedział mediom Waleri Simeonow, lider NSFB, jednej z partii wchodzących w skład koalicji. Według niego do blokady zmobilizowano 400-500 mieszkańców pobliskich miejscowości.

Protestujący twierdzą, że posiadają informacje o tysiącu autobusów z około 50 tys. Turków, które wyruszyły z Turcji na zbliżające się wybory. Uczestnicy blokady twierdzą, że turecki rząd próbuje użyć bułgarskich Turków do wprowadzenia do bułgarskiego parlamentu nowo utworzonej protureckiej partii DOST, którą niektórzy nazywają tureckim „koniem trojańskim” w Bułgarii.

Około pół miliona obywateli Bułgarii mieszka w Turcji, wielu wraca do kraju, by korzystać z prawa udziału w wyborach. Liczba „wyborczych turystów” może być w tym roku szczególnie wysoka, ponieważ bułgarski parlament ograniczył liczbę punktów wyborczych na terenie Turcji do poziomu niewystarczającego dla obsłużenia tak licznej społeczności.

CZYTAJ TAKŻE: Bułgaria: Fala protestów przeciwko migrantom

balkaninsight.com / kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz