Uczestnicy blokady chcą zapobiec głosowaniu Turków z bułgarskim paszportem w zbliżających się wyborach parlamentarnych w Bułgarii.

Aktywiści bułgarskiej koalicji partii Zjednoczeni Patrioci zablokowali dzisiaj rano przejścia graniczne z Turcją: Kapitan Andreewo, Tarnowo i Lesowo. W ten sposób chcą zapobiec przyjazdowi na zaplanowane na najbliższy weekend bułgarskie wybory parlamentarne Turków posiadających bułgarskie obywatelstwo.

Uczestnicy blokady mają ze sobą flagi z hasłem „Bronimy Bułgarii i Europy”. Na przejściu Kapitan Andreewo pojawili się przywódcy Zjednoczonych Patriotów. „Zostaniemy tutaj, ile zechcemy” – powiedział mediom Waleri Simeonow, lider NSFB, jednej z partii wchodzących w skład koalicji. Według niego do blokady zmobilizowano 400-500 mieszkańców pobliskich miejscowości.

Protestujący twierdzą, że posiadają informacje o tysiącu autobusów z około 50 tys. Turków, które wyruszyły z Turcji na zbliżające się wybory. Uczestnicy blokady twierdzą, że turecki rząd próbuje użyć bułgarskich Turków do wprowadzenia do bułgarskiego parlamentu nowo utworzonej protureckiej partii DOST, którą niektórzy nazywają tureckim „koniem trojańskim” w Bułgarii.

Około pół miliona obywateli Bułgarii mieszka w Turcji, wielu wraca do kraju, by korzystać z prawa udziału w wyborach. Liczba „wyborczych turystów” może być w tym roku szczególnie wysoka, ponieważ bułgarski parlament ograniczył liczbę punktów wyborczych na terenie Turcji do poziomu niewystarczającego dla obsłużenia tak licznej społeczności.

CZYTAJ TAKŻE: Bułgaria: Fala protestów przeciwko migrantom

balkaninsight.com / kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz