Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji ogłosiło 16 października dalsze kroki na rzecz zwiększenia zdolności obronnych kraju zarówno w obszarze militarnym, jak i w obszarze obrony cywilnej. Działania będą odbywały się w ramach projektu „Totalförsvaret 2021–2025” (obrona totalna 2021-2025).

Szwedzki resort obrony ogłosił 16 października kolejne kroki w celu zwiększenia potencjału obronnego kraju. Działania mają dotyczyć zarówno obszaru stricte militarnego, jak również obrony cywilnej. Kroki zostaną podjęte w ramach rządowego programu „Totalförsvaret 2021–2025”.

System obrony narodowej kraju ma zostać zreorganizowany. Poszczególne elementy systemu obronnego zostaną wzmocnione. Rząd planuje wzmocnić pięć pułków wojsk lądowych: Pułku Dragonów Norrland(K 4) w Arvidsjaur, Pułki Inżynieryjnego Ęlvsborg (Amf 4) w Göteborgu, Pułku Artylerii Bergslagen (A 9) w Kristinehamn, Pułku Dalarna (I 13) w Falun i Pułku Västernorrland (I 21) w Sollefteå (z oddziałem szkoleniowym w Östersund) i jednego skrzydła lotniczego ‒ Uppland (F 16) w Uppsali.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Władze Szwecji przewidują także wzmocnienie oddziałów działających w sferze cybernetycznej, zdolności wywiadowczych i kontrwywiadowczych, zwiększenie liczby szkolonych rezerwistów (do 90 tysięcy). Wzmocniona zostanie także obrona cywilna.

Projekt uzyskał poparcie obu partii koalicji rządzącej: Partii Centrum i Partii Liberalnej.

Poziom finansowania sił zbrojnych kraju wzrośnie w latach 2021‒2025, w porównaniu do bieżącego roku, o 27,5 mld SEK (do 79 mld w 2025 r.).

Oznacza to wzrost wydatków na zbrojenia o 85 proc. w porównaniu do roku 2014.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Szwecja prowadzi manewry wojskowe na Bałtyku – to odpowiedź na działanie rosyjskiej armii

W 2023 zostanie przeprowadzony audyt, który będzie miał na celu ocenę postępów programu.

government.se / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz