Trwają ćwiczenia szwedzkiej armii na wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku. Mają być odpowiedzią na manewry rosyjskiej marynarki wojennej oraz sytuację na Białorusi.

Szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden przekazał we wtorek Szwedzkiemu Radiu, że ćwiczenia zostały rozpoczęte – informuje „The New York Times”. „Mają one spowodować wzmocnienie jednostek stacjonujących na Gotlandii oraz prezentację naszych możliwości obronnych z morza, lądu oraz powietrza” – powiedział.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zdaniem dowódcy szwedzkich sił zbrojnych manewry wojskowe to odpowiedź na niedawne ćwiczenia rosyjskiej armii na Bałtyku, w których brały udział okręty desantowe oraz siły powietrzne. Dziennik „Dagens Nyheter” podał, że wzmożona aktywność szwedzkiej armii jest także odpowiedzią na aktualną sytuację na Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Białoruska armia przeprowadzi ćwiczenia przy granicy Litwy

Polska Agencja Prasowa (PAP) podkreśla, że Byden nie podał liczby szwedzkich żołnierzy, którzy biorą udział w operacji. Zasłonił się przy tym tajemnicą państwową.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist wyraził opinię, że obecności sił zbrojnych wokół Gotlandii ma na celu pokazanie, że „Szwecja ma świadomość tego, co dzieje się w najbliższej okolicy oraz ma nad tym kontrolę”.

„To ważny sygnał skierowany do Rosji, a także informacja o naszych możliwościach dla partnerów z NATO” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Białoruś wzmacnia siły wojskowe w regionie Grodna

Gotlandia, która jest położona na południowy wschód od Szwecji, była w okresie zimnej wojny ważnym elementem obrony kraju. Wyspa została zdemilitaryzowana w latach 90. Z powszechnego poboru zrezygnowano zaś na początku XX wieku.

Jednostki wojskowe powróciły na wyspę w ostatnich latach. Szwecja przywróciła także zasadniczą służbę wojskową.

nytimes.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz