Serbia i Kosowo osiągnęły porozumienie w sprawie złagodzenia sytuacji na ich granicy – poinformował portal Euronews. Potwierdził to w czwartek urzędnik Unii Europejskiej.

Jak poinformował portal Euronews, Serbia i Kosowo osiągnęły porozumienie w sprawie złagodzenia sytuacji na ich granicy. Potwierdził to w czwartek urzędnik Unii Europejskiej.

„Mamy umowę!”, ogłosił na Twitterze Miroslav Lajčák, specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej ds. dialogu Belgrad-Prisztina i innych kwestii regionalnych w regionie Bałkanów Zachodnich.

Zobacz też: Wojska NATO zwiększyły liczbę patroli na granicy Kosowa

“Po dwóch dniach intensywnych negocjacji właśnie osiągnięto porozumienie w sprawie deeskalacji i dalszych działań” – dodał, dziękując Serbowi Petarowi Petkovićowi i Besnikowi Bislimi z Kosowa, którzy kierowali zespołami technicznymi – “za ich gotowość do negocjacji i zgodę dla dobra ludzi”.

Zobacz też: Serbia podwyższyła gotowość bojową swoich wojsk w związku z sytuacją w Kosowie

W ostatnim czasie nastąpił wzrost napięcia między Kosowem a Serbią. W poniedziałek weszły w życie wprowadzone przez kosowskie władze przepisy dotyczące zakazu wjazdu na swoje terytorium pojazdów na serbskich tablicach rejestracyjnych. Obecnie, wszyscy kierowcy z Serbii muszą używać tablic tymczasowych, ważnych przez 60 dni. Przepisy te dotyczą również wszystkich Serbów mieszkających na terytorium Kosowa.

W reakcji na to, Serbowie z północnego Kosowa zablokowali dwie główne drogi w pobliżu granicy kosowsko-serbskiej. Jak podano, w rejonie przejścia granicznego Jarinje pojawiły się serbskie myśliwce Mig-29, które protestujący entuzjastycznie powitali. Dzień wcześniej, w tym rejonie latały trzy serbskie śmigłowce.

Jednocześnie, strona kosowska zarzuca swoim adwersarzom eskalowanie sytuacji. Premier Kosowa Albin Kurti twierdzi, że Serbia dąży do militaryzacji i eskalacji sytuacji, m.in. poprzez ściąganie w rejon granicy lotnictwa wojskowego. „Serbia prowokuje poważny konflikt międzynarodowy” – powiedział. Szef kosowskiego rządu zarzucił też władze serbskie o to, że zachęcają poszczególne osoby do ataków na państwo kosowskie i popierają takie działania.

Kresy.pl/Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply