Szef unijnej dyplomacji do prezydenta Ukrainy: UE to nie bankomat

W czwartek na oficjalnej stronie Unii Europejskiej ukazał się artykuł Josepa Borrela, wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa będący podsumowaniem jego niedawnej wizyty na Ukrainie. Szef unijnej dyplomacji napisał w nim m.in., że powiedział prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, iż „Unia Europejska nie jest organizacją charytatywną, ani bankomatem”.

W swoim artykule Borrell nazwał UE „najsilniejszym i najbardziej wiarygodnym partnerem”, od którego Ukraina otrzymała od 2014 roku 14 mld euro pomocy finansowej. Unijny polityk przypomniał też, że od 2007 roku Europejski Bank Inwestycyjny sfinansował na Ukrainie 43 projekty za 6,45 mld euro. Borrell wymieniał obszary współpracy UE i Ukrainy, m.in. integrację gospodarczą, harmonizację kontroli granicznej i procedur celnych.

„Jest jednak nadal wiele do zrobienia razem, aby w pełni czerpać korzyści z tej współpracy w ramach układu o stowarzyszeniu oraz pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu. Jak powiedziałem prezydentowi [Zełenskiemu – red.], Unia Europejska nie jest organizacją charytatywną ani bankomatem: dla nas najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest pomoc w reformowaniu kraju. Ale tylko sami Ukraińcy mogą przeprowadzić te reformy” – zaznaczał Borrell.

Szef unijnej dyplomacji odnotował, że w związku z epidemią koronawirusa ukraiński PKB w drugim kwartale zmniejszył się o 11,4 proc.  Przestrzegł, że jeśli wzrost liczby zarażeń na Ukrainie będzie się utrzymywał, szpitale mogą zapełnić się chorymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jednak nie wszystkie aktualne trudności Ukrainy są związane z COVID-19” – napisał Borrell wspominając o korupcji i wpływach oligarchów. Pochwalił Zełenskiego za przyspieszenie reform na początku kadencji, jednak odnotował, że „zdaniem wielu obserwatorów tempo reform w ostatnim czasie uległo spowolnieniu, w tym w zakresie realizacji zobowiązań wynikających z układu stowarzyszeniowego”.

Jego zdaniem ukraińscy oligarchowie wciąż zachowują znaczące wpływy, w tym są właścicielami większości krajowych stacji telewizyjnych. Borrell krytykował brak śledztwa w sprawie oszustwa na 5 mld dolarów w PrywatBanku, który niegdyś należał do Ihora Kołomojskiego.

Borrell przypomniał, że do podpisanego w lipcu br. protokołu ustaleń między UE i Ukrainą w sprawie nowego programu pomocy makrofinansowej na kwotę 1,2 mld euro zostały dołączone warunki dotyczące przede wszystkim  praworządności i reform antykorupcyjnych. „W szczególności nalegałem na konieczność zapewnienia przejrzystych, merytorycznych i odpolitycznionych procesów selekcji do organów antykorupcyjnych” – pisał unijny polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z całością artykułu Josepa Borrella można zapoznać się na stronie UE (w językach ukraińskim i angielskim).

CZYTAJ TAKŻE: Węgierska europoseł: Ukraina nigdy nie wejdzie do Unii Europejskiej

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gotan :

    komentatorzy polityczni nie tylko w Polsce widzą jak sie ” wspaniale rozwija cywilizacja turańska: ….Zeleński pojmuje ,że bankomat dla tzw.ukrainy skończył się….Chcieli smostinnej Ukrainy …to ją mają. Przecież to oszuści i złodzieje .Duda chce tam jechać..?…Niech upomni się o pomordowanych w ludobójczy sposób Polaków …Ile lat czekamy aby pochować tych co leżą w dołach śmierci?…Ile lat mamy czekać aby rząd Polski wymógł na tych barbarzyńcach zezwolenie na prowadzenie ekshumacji..?..Co to za rząd, który nie rozumie ,że są inne metody aby wymusić na tej cywilizacji spod znaku tryzuba aby wypełniła normy chrześcijańskie ?…