Węgierska deputowana Parlamentu Europejskiego z ramienia Fideszu Enikő Győri uważa, że Ukraina może nigdy nie wstąpić do Unii Europejskiej.

Słowa węgierskiej eurodeputowanej przytoczył we wtorek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na węgierskie Azonnali. „Myślę, że te ambicje nigdy się nie spełnią. Lub przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedziała Győri odnosząc się do aspiracji krajów Partnerstwa Wschodniego do członkostwa w UE.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zdaniem węgierskiej polityk sytuację krajów Partnerstwa Wschodniego określa położenie geograficzne w pobliżu „bardzo ważnego, potężnego i obrażonego” sąsiada – Rosji. Według niej historia ostatnich lat pokazuje, że Rosja „nie wypuści tych krajów”. Győri wskazała, że omawiane państwa mają problemy terytorialne, co przekreśla ich starania o członkostwo w UE.

Odnosząc się do Ukrainy węgierska eurodeputowana uznała, że UE w 2013 roku „zmusiła” to państwo do wyboru pomiędzy sobą a Rosją. „Nie jestem pewien, czy to było bardzo mądre” – mówiła Győri.

CZYTAJ TAKŻE: Waszczykowski: krajom Partnerstwa Wschodniego trzeba dać perspektywę członkostwa w UE

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nie byliśmy w stanie zaoferować [Ukrainie] pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu z Unią Europejską z zachowaniem bardzo dobrych związków, a być może nawet wolnego handlu z Rosją. Upieraliśmy się przy jednym i nie rozumieliśmy geopolitycznego kontekstu tego wyboru. Następstwem tego jest według mnie okupacja Krymu” – twierdziła węgierska eurodeputowana.

Győri wyraziła też przekonanie, że kraje Partnerstwa Wschodniego nie staną się demokratyczne „w zachodnioeuropejskim sensie”. Jak mówiła, Zachód może postawić im wymagania i pomóc w zbliżeniu do swoich standardów, lecz te jej zdaniem nie staną się pełnowartościowymi demokracjami według zachodnioeuropejskich standardów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Nie wpuszczajmy Ukrainy do UE

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz