Ukraiński rząd i Komisja Europejska podpisały w czwartek w Brukseli memorandum i umowę kredytową, która zapewnia Ukrainie pomoc makrofinansową w wysokości 1,2 mld euro.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, zgodnie z podpisanym dokumentem kwota pożyczki w wysokości 1,2 mld euro jest podzielona na dwie transze. Obie trafią do ukraińskiego budżetu i mogą posłużyć do załatania deficytu budżetowego oraz wsparcia reform strukturalnych na Ukrainie.

Pożyczka zostanie udzielona na 15 lat, do 2035 roku, przy niskim zmiennym oprocentowaniu (obecnie wynosi ono 0,125% w skali roku).

Pierwszą transzę pomocy makrofinansowej w kwocie 600 mln euro Ukraina otrzyma bez spełnienia dodatkowych warunków po wejściu umowy w życie (umowę musi jeszcze ratyfikować ukraiński parlament). Premier Ukrainy Denys Szmyhal przewiduje, że nastąpi to jeszcze latem.

W celu otrzymania kolejnych 600 mln euro Ukraina musi spełnić szereg warunków podzielonych na 4 bloki: zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie państwem i praworządność, poprawa klimatu biznesowego oraz reformy sektorowe.

Europejska Prawda wśród warunków, które Ukraina musi spełnić, aby otrzymać drugą transzę, wymienia przekazanie scentralizowanych zakupów leków, wyrobów medycznych i środków ochrony indywidualnej do nowo utworzonego przedsiębiorstwa państwowego „Medyczne Zakupy Ukrainy”, kontynuowanie reformy podatków i ceł, powołanie nowej komisji kwalifikacji sędziów i dokonanie tzw. korporatyzacji 10 największych przedsiębiorstw państwowych.

Przyznanie Ukrainie pomocy makrofinansowej przez EU było zagrożone z powodu niespodziewanego podania się do dymisji prezesa ukraińskiego banku centralnego Jakiwa Smolija 1 lipca br. Smolij twierdził, że jest poddawany nieustającej politycznej presji i zarzucił władzy ograniczanie niezależności banku. Na nowego prezesa powołano Kyryła Szewczenkę a premier Szmyhal musiał zapewniać UE i MFW, że niezależność ukraińskiego banku centralnego jest dla ukraińskiego rządu “bezwarunkowym priorytetem”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply