Unia Europejska uruchomi kolejny program pomocy makrofinansowej, jeśli Ukraina wykona warunki jej postawione.

Komisja Europejska jest gotowa zaproponować Ukrainie nowy pakiet pomocy makrofinansowej w rozmiarze 1 mld euro – podało Radio Swoboda powołując się na wypowiedź wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa.

Według Dombrovskisa KE może podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

To już było omawiane pod koniec ubiegłego roku, gdy zakończył się poprzedni program i, niestety nie mogliśmy wypłacić ostatniej transzy w rozmiarze 600 mln euro, ponieważ nie wszystkie warunki nie zostały spełnione. Z tego powodu przygotowaliśmy jeszcze jeden program makrofinansowej pomocy o wielkości 1 mld dolarów w dwóch transzach po 500 mln każda. Obecnie trwają odpowiednie procedury – powiedział Dombrovskis Radiu Swoboda.

Wiceszef KE zaznaczał, że pierwsza transza z nowego pakietu będzie mogła być wypłacona dopiero po wykonaniu przez Ukrainę wymogów postawionych w ramach poprzedniego programu pomocy. Jeśli do tego dojdzie, zdaniem Dombrovskisa pieniądze z pierwszej transzy mogą trafić na Ukrainę na początku jesieni tego roku.

Przypomnijmy, że 1. grudnia 2017 roku Komisja Europejska podała, że UE nie wypłaci Ukrainie ostatniej, trzeciej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro. Powodem tej decyzji było nie zrealizowanie przez Ukrainę 4 z 21 warunków przyznania pomocy. Niespełnionymi warunkami było zniesienie zakazu eksportu drewna, uruchomienie automatycznego sprawdzania deklaracji elektronicznych, uchwalenie ustawy o rejestrze kredytowym a także stworzenie rejestru właścicieli spółek. Wdrożony w 2015 roku program wygasł w styczniu br. po wypłaceniu 1,2 mld z planowanej kwoty 1,8 mld euro.

Pomoc makrofinansowa (MFA) jest formą pomocy finansowej udzielanej przez UE krajom partnerskim dotkniętym kryzysem bilansu płatniczego. Przybiera formę pożyczek lub dotacji średnio- lub długoterminowych, lub ich kombinacji, i jest dostępny tylko dla krajów korzystających z programu wypłat Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstrzymał pomoc dla Ukrainy

Kresy.pl / Radio Swoboda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply