W UE skrytykowano reformę sądownictwa na Ukrainie

Przepisy projektu ustawy o działalności organów systemu sądownictwa zatwierdzone ostatnio przez ukraiński parlament są sprzeczne ze standardami europejskimi i mogą podważać niezależność systemu sądowego – uważa wiceszefowa Przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie Annika Weidemann. Ustawę skrytykowało także kilku ambasadorów państw europejskich.

Jak podał w czwartek portal Europejska Prawda, Annika Weidemann w wydanym oświadczeniu skrytykowała założenia reformy ukraińskiego sądownictwa uchwalonej przez nowe ukraińskie władze.

“UE wielokrotnie wypowiadała się na temat reformy sądownictwa. (…) W szczególności przepisy dotyczące Sądu Najwyższego są sprzeczne ze standardami europejskimi i mogą podważać niezależność systemu sądowego” – oświadczyła wiceszefowa misji UE na Ukrainie.

UE wezwała Ukrainę do zasięgnięcia opinii Komisji Weneckiej przed wejściem ustawy w życie.

Weidemann napisała, że UE nadal wspiera konieczną szeroką reformę sądownictwa na Ukrainie zgodnie ze standardami europejskimi. Według niej jest to jednym z priorytetów “w celu uwolnienia potencjału inwestycyjnego Ukrainy, co jest deklarowanym priorytetem ukraińskiego rządu”.

Również w czwartek niektóre przepisy ustawy skrytykowali ambasadorowie Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i UE. W liście do szefa ukraińskiego parlamentu Dmytra Razumkowa, wysłanym także do premiera Honczaruka i szefa administracji prezydenta Andrija Bohdana wskazali, że zmiany w Sądzie Najwyższym mają się odbyć „bez jasnej procedury i w niejasnym terminie”. Ich wątpliwości budzi również podporządkowanie Wyższej Kwalifikacyjnej Komisji Sędziów (WKKS) niezreformowanej Wyższej Radzie Sądownictwa (WRP) a także warunki udziału międzynarodowych ekspertów. Ambasadorowie wezwali Ukrainę do zasięgnięcia opinii Komisji Weneckiej.

W środę ukraiński parlament przyjął w drugim czytaniu zaproponowaną przez prezydenta Zełenskiego ustawę reformującą ukraińskie sądownictwo. Dokument przewiduje zmniejszenie liczby sędziów Sądu Najwyższego z 200 do 100, rozwiązanie obecnego składu Wyższej Kwalifikacyjnej Komisji Sędziów i zmniejszenie jej liczebności z 16 do 12 członków. Jej skład będzie wybierany w ramach konkursu przez komisję składającą się z trzech przedstawicieli Rady Sędziów i trzech międzynarodowych ekspertów. WKKS odpowiada za tworzenie korpusu sędziów, przenoszenie sędziów i zapewnianie odpowiedniego poziomu sędziowskich kwalifikacji. Przy Wyższej Radzie Sądownictwa powstanie Komisja ds. Etyki i Uczciwości, złożona z trzech przedstawicieli WRP i trzech międzynarodowych ekspertów. Będzie ona odpowiedzialna za mianowanie i odwoływanie sędziów oraz postępowania dyscyplinarne.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński sąd: C14 nie jest organizacją neonazistowską

Kresy.pl / Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply