Ukraiński sąd: C14 nie jest organizacją neonazistowską

Ukraińska skrajnie nacjonalistyczna organizacja C14 (określana także jako „Sicz”) wygrała w sądzie ze stacją telewizyjną Hromadske. Sąd uznał, że nazywanie C14 organizacją „neonazistowską” godzi w jej reputację. – napisał we wtorek Kyiv Post.

Sprawa zaczęła się 4. maja 2018 roku od twitta Hromadskego, w którym stacja odnotowała „obywatelskie” zatrzymanie Brazylijczyka Rafaela Lusvarghiego na ulicach Kijowa przez aktywistów C14. „Neonazistowska grupa C14 zatrzymała byłego bojownika samozwańczej +Donieckiej Republiki Ludowej+… i zamierza przekazać go Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy” – napisano w twicie.

Mimo iż wiele innych redakcji już wcześniej nazywało C14 „neonazistami”, organizacja postanowiła wytoczyć proces Hromadskemu. Jak napisał na Facebooku lider C14 Jewhen Karaś, we wtorek sąd wydał postanowienie w tej sprawie. „Hromadske zostało zobowiązane do przeproszenia nas” – stwierdził Karaś. Według Kyiv Post sędzia Julia Kartawcewa nakazała stacji odwołanie swoich słów poprzez opublikowanie decyzji sądu oraz zapłacenie C14 3,5 tys. hrywien.

Jak powiedział Hromadskemu Wiktor Moroz, prawnik reprezentujący C14, „jest to grupa nacjonalistyczna, ale w żadnym wypadku nie neonazistowska”. Z wyrokiem nie zgadza się prawniczka stacji Oksana Czajkowska nazywając go „pomyłkowym” i „nielegalnym”. Hromadske zapowiedziało już apelację.

Stacja przywołuje opinie ekspertów według których C14 posiada cechy organizacji neonazistowskiej. W ich opinii liczba 14 w nazwie organizacji jest odniesieniem do tzw. 14 słów amerykańskiego rasisty Davida Lane’a. O neonazizmie C14 ma świadczyć również zachowanie jej członków, w tym Karasia, pozującego kiedyś do zdjęcia z tzw. salutem rzymskim oraz napady m.in. na Romów. Wskazuje się także, że C14 organizowała w 2017 roku turniej piłkarski dla dzieci, ale „tylko białych” a jej członkowie posługują się też takimi symbolami jak liczba 88, krzyż celtycki czy runa Tiwaz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Media: ukraińskie państwo dało pieniądze neonazistom

Kresy.pl / Kyiv Post / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz