Wrocławski sąd warunkowo umorzył sprawę Władysława Frasyniuka oskarżonego o znieważenie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, sędzia Anna Borkowska z Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia wydała w czwartek orzeczenie w sprawie byłego posła i opozycjonisty z czasów PRL Władysława Frasyniuka, który został oskarżony przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie o użycie wobec mundurowych broniących polsko-białoruskiej granicy słów „znieważających i poniżających ich w opinii publicznej oraz narażających na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia służby”. Sędzia Borkowska sprawę warunkowo umorzyła na rok próby.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Proces, który rozpoczął się w czerwcu br., był niejawny.

Z orzeczeniem sądu nie zgadza się strona oskarżenia. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że prokuratura zaskarży wydany wyrok. Według Skrzyniarz sąd w wyroku „de facto podzielił tezy sformułowane w akcie oskarżenia, a tym samym potwierdził winę i sprawstwo oskarżonego”.

W ocenie prokuratury środek probacyjny w postaci warunkowego umorzenia postępowania na okres jednego roku zastosowany wobec Frasyniuka jest nieadekwatny do stopnia winy i społecznej szkodliwości zarzucanego mu czynu. Według oskarżycieli dotychczasowa postawa oskarżonego nie uzasadnia orzeczenia tak łagodnego środka.

„Czyny wymierzone w żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej muszą spotykać się ze stanowczą reakcją, wyrażającą się w orzekaniu surowej kary” – oświadczyła Skrzyniarz cytowana przez PAP.

W sierpniu ub. roku Władysław Frasyniuk na antenie TVN24 kierował inwektywy pod adresem żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej walczących z potokiem migrantów kierowanym do Polski przez białoruskie służby. „Tak nie postępują żołnierze, śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost, to antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu, przeciwnie plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie” – powiedział. Redakcja TVN 24 wyraziła ubolewanie z powodu braku „stanowczej, krytycznej wobec używanych zwrotów, reakcji ze strony prowadzącego program”.

Kresy.pl / interia.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mayo
    mayo :

    To nie pierwszy raz gdy na antenie TVN obraża się Polaków bez reakcji „redaktora” prowadzącego. W 2011.02.09 „Kropka nad I” Barbara Engelking-Boni powiedziała cyt.: „Dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć.” a więc nawet w obliczy śmierci są równi i równiejsi redaktor wymownie nie protestuje. No cóż „wolne media” to mit czy kit? Wspominała też o kolaboracji Polaków, byli i tacy Polacy ale za kolaborację Polskie Państwo Podziemne skazywało na śmierć i wykonywało wyroki. Boni zupełnie pomija fakt kolaboracji Żydów z nazistami, jeden z wielu przykładów: Leon „Lolek” Skosowski i Adam Żurawina i „Hotel Polski” oraz ostrzeżenia PPP. Link do video: https://niezlomni.com/barbara-engelking-boni-dla-polakow-smierc-to-byla-po-prostu-kwestia-biologiczna-smierc-jak-smierc-dla-zydow-to-byla-tragedia-metafizyka-spotkanie-z-najwyzszym/